Płowienie koloru oraz blaknięcie odzieży są nieuniknione nawet wśród najwyższej jakości materiałów. Stąd wiele osób zaczyna je farbować, czego efektem są żywsze i bardziej wyraziste kolory ubrań. Ta metoda to także świetny sposób na zabawę modą i stworzenie jedynych w swoim rodzaju stylizacji. Jak osiągnąć spektakularne efekty? Wystarczy pamiętać o 5 podstawowych zasadach.

Wyblakły kolor ubrań często sprawia, iż sukienki, spodnie czy bluzki trafiają do kosza, a my zaopatrujemy się w nowe. Co się z nimi dzieje? Jak wynika z raportu Biała Księga Fashion Revolution* z 2020 roku, większość trafia na wysypisko śmieci lub do spalarni. Jedynie niecały 1% tekstyliów i odzieży przetwarza się na nowe tkaniny i ubrania. W ten sposób branża modowa w znaczny sposób przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. My również… Dlatego zamiast wyrzucać ubrania nadające się do noszenia, warto je zafarbować, aby ponownie uzyskać żywy kolor. Można do tego użyć specjalnych barwników i dać odzieży drugie życie, działając zgodnie z ideą zero-waste.

1. Sprawdź, czy dany materiał można farbować

Nie wszystkie tkaniny farbuje się w jednakowy sposób. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego barwnika, biorąc pod uwagę właściwości różnorodnych tkanin, aby uniknąć rozczarowania marnym efektem.

Najlepiej barwnik wchłonie się w przypadku naturalnych materiałów typu: bawełna, len, jedwab czy trykotaż, jak również mieszanek tkanin syntetycznych, np. sztucznego jedwabiu czy mieszanki włókien nylonowych. – Przy naturalnych tkaninach, które bardzo nie lubią wysokich temperatur, zaleca się maksymalnie 40 stopni i wykorzystanie barwników bez gotowania. Wówczas uzyskamy najlepsze efekty. Niemniej w przypadku bawełny, którą można gotować, sprawdzą się barwniki do gotowania. Generalna zasada jest taka, by stosować się do temperatur prania zalecanych przez producenta tkanin, wskazanych na metkach. – podpowiada Kamil Maślanka, ekspert marki REKOL, produkującej barwniki do tkanin.

2. Uważaj na poliester

Należy pamiętać, iż choćbyśmy użyli najmocniejszego barwnika, przy sztucznych materiałach kolory będą mało wyraziste, wyblakłe, a nawet nierównomierne. Istnieją także takie włókna, które w ogóle nie przyjmą barwnika, a są to: akryl, poliester, a także wszelakie plastikowe części odzieży typu guziki i zamki błyskawiczne.

Co ciekawe, nawet jeśli posiadamy ubrania z naturalnych tkanin, mogą one zostać uszyte nićmi z poliestru, a więc w efekcie przebarwione na inny kolor sukienki, bluzki czy spodnie, będą miały widoczne jasne nici, których barwnik nie jest w stanie zafarbować. A więc zawsze, zanim rozpoczynasz zabarwianie tkanin – sprawdź dokładnie z jakich materiałów zostały uszyte, w celu jak najlepszego dopasowania barwnika oraz metody farbowania.

3. Ciemniejszy odcień – pożądany efekt

Kolejna istotna zasada dotyczy farbowania pożółkłych oraz wypłowiałych ubrań, które straciły swój kolor przez suszenie na słońcu bądź w wyniku wielorazowego użycia. W takiej sytuacji zawsze trzeba pamiętać o zabarwianiu tkanin na kolor ciemniejszy niż oryginał. Ponadto trzeba mieć świadomość, że ciemnozielonej bluzki nie uda nam się zafarbować na intensywny żółty czy pomarańczowy. W przypadku plam od wybielacza, widocznych na ubraniach, barwnik może uwydatnić plamę, sprawiając iż będzie ona jeszcze bardziej widoczna na tle nowo nadanego koloru. Stąd najpierw należy dokładnie odbarwić tkaninę przed farbowaniem. Kolejna istotna zasada mówi o usunięciu warstwy skrobi, którą producenci impregnują tkaniny z bawełnianych bądź lnianych ubrań. To również pomoże w lepszym przyjęciu barwnika.

4. Jeansy – jakiego efektu możesz się spodziewać?

Jeśli chcemy zafarbować jeansy, trzeba pamiętać, że efekt zależy od tego, w jaki sposób wykonane są spodnie. Przetarcia zrobione strukturalnie często zawierają domieszkę sztucznych materiałów. W tym przypadku po zafarbowaniu te miejsca pozostaną białe albo się lekko przyciemnią. Natomiast przetarcia robione przez odbarwianie, zafarbują się. Ponieważ sami zapewne nie będziemy w stanie stwierdzić, w jaki sposób producent je wykonał, pozostaje nam …zaryzykować! Z pewnością nikt inny nie będzie miał podobnej pary spodni. A możliwość dłuższego chodzenia w ulubionej odzieży dzięki zmianie jej wyglądu jest bezcenna. Barwniki do ubrań to zbawienny wynalazek!

5. Pamiętaj o praniu przed i po farbowaniu odzieży

Chcąc osiągnąć zamierzony efekt, aby móc cieszyć się odnowionymi ubraniami pamiętajmy o ostatniej zasadzie, która dotyczy prania ubrań. – Odzież, którą chcemy pofarbować, należy dokładnie wyprać w pralce, szczególnie jeśli pozostały na niej plamy trudne do usunięcia. Dzięki temu kolor rozprowadzi się równomiernie – radzi ekspert marki REKOL. Po zafarbowaniu odzieży, jeśli robimy to ręcznie, należy płukać ją w zimnej wodzie, aż do momentu kiedy będzie całkiem czysta.

Farbowanie tkanin w domu nie jest trudne czy czasochłonne. Nie potrzebujemy też w tym celu żadnych specjalistycznych narzędzi. Materiały można barwić w emaliowanym garnku albo pralce, ponieważ dobry barwnik w żaden sposób jej nie uszkodzi.

*https://www.fashionrevolution.org/