Kominek w domu kojarzy się zwykle z przytulnym i ciepłym wnętrzem, trzaskającym ogniem i niepowtarzalnym klimatem. Skojarzenia te są jak najbardziej trafne i pod tymi względami domowy kominek na pewno spełni oczekiwania. Przed zakupem kominka warto jednak rozważyć wszystkie argumenty – nie tylko te, które sprawiają, że najchętniej już pojechalibyśmy po swój wymarzony kominek.

Do czego będzie Ci potrzebny kominek?

To podstawowe pytanie, choć pozornie proste, może sprawić nieco trudności już na starcie. Zanim więc wybierzesz kominek do domu, zastanów się, w jaki sposób masz zamiar z niego korzystać.

Ważne: zgodnie z literą prawa, kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu. Upewnij się więc, że dysponujesz jakąś alternatywą (np. ogrzewanie elektryczne czy gazowe).

Wiemy już, że wykorzystywanie kominka na drewno jako jedyne źródło ciepła jest niemożliwe, wciąż jednak możesz dojść do wniosku, że chcesz uczynić kominek głównym urządzeniem grzewczym w domu.

Trzy aspekty według, których oceniasz potrzebę kominka.

po pierwsze: sprawdź, jak długo wybrany kominek utrzymuje żar – każdy wynik poniżej 10 godzin nie nadaje się dla głównego źródła ogrzewania;rnrnpo drugie: wybieUrz taki wkład kominkowy, który umożliwia wykorzystanie istniejącej instalacji c.o. w celu równomiernego ogrzania całego lokalu lub budynku;rnrnpo trzecie: weź pod uwagę powierzchnię domu, który chcesz ogrzać, sprawdź średnie zużycie drewna i oblicz, ile opału będziesz potrzebował na sezon. Pamiętaj, że chłodne wieczory zdarzają się na naszych szerokościach geograficznych nawet w lipcu czy sierpniu!

Polecamy Kominek do domu – klimat, estetyka, ale także wymagania

Jeżeli chcesz korzystać z kominka jako z pomocniczego źródła ciepła, powyższe trzy punkty będą miały znaczenie, ale nie tak kluczowe, jak w poprzednio omawianej sytuacji. Możesz ogrzewać dom drewnem, gdy latem zdarzy się chłodniejszy wieczór, w okresie przejściowym czy w sytuacji, gdy zabraknie prądu lub instalacja c.o. ulegnie awarii. Dużą zaletą takiego podejścia do palenia w kominku, jest to, że nie potrzebujesz gromadzić aż tak dużych zapasów drewna, w związku z czym oszczędzisz miejsce w szopie czy drewutni.

Trochę inaczej zaplanujesz zakup domowego kominka, jeżeli chcesz użytkować go okazjonalnie, dla przyjemności. W takiej sytuacji możesz wybrać wkład kominkowy cechujący się krótszym czasem utrzymywania żaru. Sezonowanie drewna również okaże się mniej wymagającym obowiązkiem – nie musisz przygotować zbyt dużych ilości opału, jeżeli będziesz korzystać z kominka w wyjątkowych sytuacjach.

Mam już kominek, jak z niego korzystać odpowiedzialnie?

Aby użytkowanie kominka wiązało się z niesłabnącą przyjemnością, warto już na starcie wyrobić sobie kilka pożytecznych nawyków. Zapewnią one nie tylko długie, bezawaryjne użytkowanie urządzenia, ale także sprawią, że spalanie drewna będzie ekologiczne i bezpieczne.