Letnia pogoda nastraja do letnich porządków w ogrodzie i wokół domu. Wiele osób korzysta w tym celu ze starych, „sprawdzonych” środków. Tymczasem warto skorzystać z naturalnych metod, które są równie skuteczne, a przy tym korzystne dla naszego zdrowia i środowiska. Jedną z takich metod jest czyszczenie parą wodną – proste i skuteczne zarazem. Dzięki wysokiej temperaturze pary, wytwarzanej przez oczyszczacze parowe, możemy się pozbyć nawet 99,9% zarazków i bakterii. Dlatego właśnie czyszczenie parą wodną jest efektywnym, bezpiecznym, zdrowym, ekologicznym i całkowicie naturalnym sposobem sprzątania domu od A do Z.

Jednym z wielu powodów, dla których grono zwolenników oczyszczaczy parowych stale się powiększa, jest ich nieograniczona liczba zastosowań. Większość ludzi używa myjek parowych do czyszczenia i dezynfekcji podłóg. Tymczasem oczyszczacze parowe mogą być bezpiecznie używane na zaskakującej ilości powierzchni domowych, w tym na uszczelnionych podłogach z płytek czy drewna, zlewozmywakach, wannach, blatach, dywanach, materacach, tapicerce, prysznicach, piekarnikach, płytach kuchennych, grillach, szkle itd. Wszystko zależy od rodzaju posiadanego oczyszczacza parowego — do wykonania niektórych zadań będą konieczne specjalne nasadki.

Naturalnie i w trosce o zdrowie

W słoneczne dni, w każdym domu czy mieszkaniu, w promieniach światła widać unoszące się, drobne cząsteczki. Wiele z nich to jedne z najsilniejszych wyzwalaczy alergii – roztocza, będące zaraz po pyłkach głównymi przyczynami reakcji alergicznych. Regularne używanie oczyszczacza parowego na dobre usunie te mikroskopijne, wywołujące kichanie szkodniki. Niektóre reakcje alergiczne mogą z czasem spowodować astmę. Badania pokazują, że unikanie alergenów we wczesnym dzieciństwie może zapobiec wystąpieniu astmy. Korzystanie z oczyszczacza parowego to świetny sposób, aby zadbać o zdrowie wszystkich domowników, eliminując alergeny z materacy, poduszek i mebli tapicerowanych.

Bakterie, wirusy i pleśń mogą być niewykrywalne, ale są potencjalnie jednymi z najbardziej niebezpiecznych patogenów w każdym domu. Mogą powodować podrażnienia, alergie i infekcje. Cząsteczki pary wodnej są tak gorące, że są w stanie nie tylko wydobyć patogeny, takie jak E. coli czy Salmonella z porów powierzchniowych, ale także je skutecznie je zlikwidować.

Jak działają oczyszczacze parowe?

Maleńkie cząsteczki pary przenikają przez pory powierzchni, aby wypchnąć brud, tłuszcz i inne substancje, powodujące plamy. Wysoka temperatura pary zabija również bakterie, zarazki, pleśń czy roztocza – a wszystko to przy użyciu zwykłej, czystej wody. Z uwagi na swoje zalety, oczyszczacze parowe stały się preferowanym narzędziem czyszczącym dla wielu osób cierpiących na alergie, astmę i wrażliwych na środki chemiczne. Porównując czyszczenie parą z tradycyjnymi metodami czyszczenia (środkami chemicznymi), pamiętając o przyczynie – DLACZEGO sprzątamy – łatwo jest zrozumieć, że czyszczenie parą jest prostsze, zdrowsze, a na dłuższą metę także bardziej opłacalne.

Oczyszczacze parowe nie tylko pomagają wyeliminować pozostałości chemikaliów w domu, czyniąc go bezpieczniejszym miejscem (szczególnie dla małych dzieci i zwierząt domowych), ale także pomagają środowisku, zmniejszając ilość chemikaliów, które wraz ze ściekami z powrotem trafiają do obiegu. Posiadanie oczyszczacza parowego oznacza, że za pomocą zaledwie jednego narzędzia do czyszczenia i odkażania, możemy zaspokoić różnorodne potrzeby związane z czyszczeniem w domu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza parowego?

Przed zakupem oczyszczacza parowego warto rozważyć kilka podstawowych kwestii. Po pierwsze – jakie posiada funkcje. Warto się upewnić, że jest wyposażony w akcesoria, które uczynią z niego prawdziwie wielofunkcyjne urządzenie parowe, potrzebne do wykonywania wielu różnych zadań. Kolejną kwestią jest czas nagrzewania. Niektóre oczyszczacze parowe nagrzewają się kilka minut, więc trzeba je włączyć i czekać, aż będą gotowe do pracy. Nowoczesne urządzania, jak np. mop parowy Ariete 10 w 1, nagrzewają się w mniej niż 12 sekund.

Oprócz szybkiej gotowości do pracy ważny jest także rozmiar zbiornika. Im więcej wody mieści, tym dłużej można czyścić, zanim konieczne będzie przerwanie sprzątania i ponowne uzupełnienie wody. Najważniejszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę jest ciśnienie – musi być odpowiednio wysokie, by urządzenie było w stanie zwalczać uciążliwy brud za pomocą silnego strumienia pary. Ci, którzy planują maksymalnie wykorzystać możliwości oczyszczacza parowego i sprzątać za jego pomocą różne pomieszczenia i elementy w domu, powinni zwrócić uwagę na długość przewodu zasilającego. Im dłuższy kabel, tym rzadziej trzeba go będzie przepinać do kolejnego gniazdka.

Dlaczego warto wykorzystać moc pary wodnej zamiast dotychczasowych środków czyszczących?

Używanie do sprzątania pary wodnej jest zdrowe nie tylko dla nas, ale również dla naszej planety. Chemikalia, które znajdują się w środkach czyszczących, najczęściej spływają do kanalizacji. A gdzie kończą? Kończą w kilku różnych miejscach, takich jak nasze wodociągi, zagrażając ciekom wodnym i dzikiej przyrodzie, której utrzymanie zależy od tych obszarów.

Ekolodzy szacują, że środki czystości przeciętnego gospodarstwa domowego przyczyniają się do około 8% całkowitej emisji związków organicznych poza pojazdami. Związki te nie tylko zanieczyszczają powietrze, ale także powodują podrażnienia oczu, nosa i płuc, a także wysypki, bóle głowy, nudności, astmę, a w niektórych przypadkach – raka. Oczyszczacz parowy nie tylko czyści bezpiecznie, ale usunie brud i tłuszcz z tak trudno dostępnych miejsc, których sprzątania większość ludzi nawet nie bierze pod uwagę.