Czy wiesz, że każdy element wielkanocnego stołu, każda wielkanocna potrawa i każdy użyty w niej produkt, posiadają wyjątkowe znaczenie? Jak Polska długa i szeroka, każdy region ma swoje własne wielkanocne tradycje, a dzięki nieustającej migracji ludności wszystkie one mieszają się, tworząc całkiem nowe obyczaje. Jeżeli potrzebujesz inspiracji, co tym razem zaserwować w ramach wielkanocnego świętowania, postaw na podlaskie smaki!
W wielu polskich domach królem wielkanocnego stołu jest żur na własnoręcznie przygotowanym zakwasie. W zależności od regionu żury różnią się dodatkami – podawany z kiełbasą, tłuczonymi ziemniakami, boczkiem, tartym chrzanem, w chlebie lub z ugotowanym jajkiem… możliwości jest tyle, ile szefów kuchni. Alternatywą dla żuru jest barszcz biały na gęstej, kwaśnej śmietanie lub aromatyczna zupa chrzanowa.
Wielkanoc – czas smakowania tradycyjnych potraw
Wielkanoc to czas radosnego smakowania potraw. Kojarzą się nam przede wszystkim z jajkami. To na ich bazie przygotowuje się sałatki, wypieki lub podaje w wersji faszerowanej. Śniadanie wielkanocne jest szczególnym posiłkiem, który rozpoczyna symboliczne dzielenie się jajkiem – oznaczającym triumf życia nad śmiercią i początek nowego życia. Po śniadaniu rozpoczyna się trwająca nawet 2 dni słodka uczta, na której królują baby, serniki, kołacze, mazurki, miodowniki, sękacze i pascha. Jak sprawić, by przygotowywane w tym okresie potrawy wyszły idealnie? – Liczy się przede wszystkim jakość wykorzystanych produktów. – zauważa Ewa Polińska z MSM MOŃKI. – O smaku wypieków decydują poszczególne produkty – w tym zwłaszcza masło. Warto zwrócić uwagę na skład – zawartość tłuszczu mlecznego w produkcie musi wynosić co najmniej 82% i kolor – prawdziwe masło nie jest żółte, ale jasne, prawie białe. – podpowiada ekspertka.
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć także pasztetów. Ostatnio coraz popularniejsze są ich wegetariańskie odpowiedniki, bazujące na soczewicy, ciecierzycy lub gotowanych warzywach korzeniowych. Ciekawymi bezmięsnymi propozycjami są także babka ziemniaczana i wielkanocne pasty serowe, w różnych wariantach – przepisy podajemy na końcu artykułu.
Ponieważ w tym roku, w wielu polskich domach schronienie znalazły osoby z Ukrainy, warto zjednoczyć się z nimi przy wspólnym stole, na którym pojawią się także ich ulubione potrawy. Potrawy kojarzą się z bezpieczeństwem i ciepłem rodzinnym np. pascha – babka z ciasta drożdżowego – z twarożkiem i rodzynkami.
Pisanki i wielkanocny koszyczek
Różnice między regionami widać także w pisankach. Form ozdabiania jajek jest mnóstwo i każdy na trwałe wpisała się do tradycji danego domu. Kraszanki, czyli jajka gotowane w naturalnych barwnikach z wydrapywanymi wzorami, występują głównie w północnej części Polski. Do gotowania używa się przede wszystkim łupin z cebuli, kory dębu, łupin z orzecha włoskiego, soku z buraka czy liści czerwonej kapusty. Co ciekawe, w każdym regionie Polski, zawartość koszyczka „ze święconym” jest podobna, choć u niektórych baranek – symbol zmartwychwstałego Chrystusa – zrobiony jest z cukru, u innych z ciasta, a u reszty z masła. – Masło w formie baranka to ciekawy sposób na podanie tego produktu do wielkanocnego śniadania – podpowiada Ewa Polińska z MSM Mońki. – Aby rzeźba się udała, masło musi być bardzo twarde. Jeśli już w sklepie, czujemy, że masło jest miękkie, zapewne zawiera dodatek w postaci tłuszczu roślinnego. Taki produkt nigdy nie pozwoli nam osiągnąć zakładanego efektu. – przestrzega.
Pascha wielkanocna – kwintesencja symboliki świąt
Choć słodkim symbolem świąt wielkanocnych są przede wszystkim baby i mazurki, warto sięgać również po bardziej oryginalne i niecodzienne smaki, jaki reprezentuje przede wszystkim tradycyjna pascha, na którą przepis podajemy pod tekstem.
Pascha
Składniki
50 dag tłustego białego sera 3-krotnie mielonego
15 dag masła MSM Mońki
4 żółtka
2/3 szklanki cukru
1/2 szklanki gęstej śmietany 30-36%
1 opakowanie cukru waniliowego (lub inny ulubiony)
ulubione bakalie: rodzynki, kandyzowane owoce, wiórki kokosowe, orzechy
PRZYGOTOWANIE
1. Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym na gładką puszystą masę.
2. Miękkie masło (nie z lodówki) utrzeć na puch i cały czas mieszając, dodawać ser i jajka z cukrem.
3. Na koniec dodać bakalie.
4. Ser wyłożyć na wyłożone wilgotną gazą (ok. 3 warstwy, cienkiej, pojedynczej gazy) sitko, obciążyć talerzykiem i wstawić do lodówki na minimum 12 godzin.
5. Po wyjęciu na talerz udekorować bakaliami lub owocami.
Babka ziemniaczana
(porcja na 4-osoby)
Składniki
2,5 kg ziemniaków (najlepiej mączystych)
2 średnie cebule
250 g sera żółtego Aldamer MSM Mońki (startego na tarce o grubych oczkach)
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 łyżki oleju
2 jajka
1 szklanka gorącego mleka
majeranek
sól, pieprz
PRZYGOTOWANIE
Wielkanocne pasty serowe
Składniki na bazę pasty serowej
– 250 g sera Gouda MSM Mońki
– 4 jajka ugotowane na twardo
– 4-5 łyżek majonezu
– 1 ząbek czosnku
– sól
Przygotowanie bazy
Pasta z pieczoną czerwoną papryką.
Smażona pasta serowa