Historią Anny żyje ostatnio cały świat. 53-letnia Francuzka uwierzyła, że koresponduje z Bradem Pittem, i przelała oszustowi ponad 800 tys. euro. Niestety, podobne sytuacje zdarzają się częściej, niż mogłoby się wydawać. Wirtualne znajomości mogą być początkiem wielkiej miłości, ale niosą ze sobą także ryzyko. Eksperci z aplikacji meet2more podpowiadają, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i w pełni wykorzystać potencjał randkowania online.
Wizerunek wspomagany AI
Profile z idealnymi zdjęciami wyglądającymi jak wycięte z okładki magazynu powinny wzbudzić Twoją czujność. Dlaczego? Coraz więcej oszustów wykorzystuje technologie AI do generowania fałszywych zdjęć. Takie obrazy mogą wyglądać realistycznie, ale drobne detale, jak nieregularny kształt uszu, dziwnie rozmieszczone zęby lub asymetryczne oczy, mogą je zdradzić.
Co zrobić? Wykorzystaj narzędzia online, takie jak Google Images lub Google Lens, aby wyszukać, czy zdjęcie nie pochodzi z innego źródła. Druga kwestia – warto wybrać aplikację, która posiada weryfikację i dodatkowo gratyfikuje odznakami zweryfikowanych użytkowników jak np. meet2more. Dzięki temu użytkownicy mają pewność, że wizerunek drugiej strony nie odbiega od rzeczywistości.
Zbyt idealny opis: dużo słów, mało konkretów
Kiedy profil jest pełen wzniosłych haseł, ale brakuje w nim konkretów o pracy, hobby czy życiu codziennym, może to być oznaka, że ktoś próbuje stworzyć fałszywy wizerunek. Często takie osoby unikają rozmów o szczegółach, aby ukryć, kim są naprawdę.
Co zrobić? Zadaj pytania o szczegóły, np. „Jak zaczęła się Twoja pasja do surfingu?”. Jeśli odpowiedzi brzmią wymijająco lub nielogicznie, to sygnał ostrzegawczy.
Prośby o pieniądze lub dane osobowe
Oszustwa finansowe to niestety realne zagrożenie. Jak wynika z badania serwisu ChronPESEL.pl, aż 30 proc. Polaków doświadczyło kradzieży lub próby wyłudzenia danych osobowych. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać wykradzione dane do zaciągania kredytów lub kradzieży tożsamości. Warto zwrócić uwagę także na prośby o drobne kwoty np. na bilet na pociąg, którym “nasza randka” przyjedzie na spotkanie.
Co zrobić? Jeśli na jakimkolwiek etapie internetowej znajomości pojawi się prośba o przelew pieniędzy na „pilne potrzeby” zrezygnuj ze znajomości i zgłoś profil administratorom.
Wielkie słowa, małe czyny – na co zwrócić uwagę?
Osoby z cechami narcystycznego zaburzenia osobowości (dotykającym nawet 6 proc. populacji) potrafią być charyzmatyczne i przekonujące, ale ich profile randkowe mogą zdradzać więcej, niż się wydaje.
Co zrobić? Zastanów się, czy ta osoba pyta też o Ciebie, czy mówi tylko o sobie? Brak konkretów lub irytacja mogą być wyraźnym ostrzeżeniem.
Teksty, które powinny zapalić czerwoną lampkę
Niektóre zwroty od razu powinny wzbudzić Twoją czujność – mogą być sygnałem, że osoba po drugiej stronie ekranu nie jest tym, za kogo się podaje. Oto kilka przykładów:
Co zrobić? Jeśli coś w rozmowie wydaje Ci się podejrzane, nie ignoruj tego. Stawiaj pytania, szukaj szczegółów i nie bój się zakończyć rozmowy, jeśli coś wzbudzi Twoje wątpliwości. Lepiej być ostrożną niż później żałować.
Autentyczne relacje opierają się na zaufaniu, ale na nie trzeba zasłużyć. Z pomocą tych wskazówek i sprawdzonych praktyk, możesz randkować bezpiecznie i świadomie. Miłość czeka, ale warto do niej podejść z rozsądkiem.