Z roku na rok rynek mieszkaniowy w Polsce doświadcza dynamicznych zmian, w wyniku czego oferta nieruchomości staje się coraz bardziej zróżnicowana. Można zauważyć pogłębiający się kontrast, jeśli chodzi o standard lokali oraz ich ceny, bo i skrajne bywają oczekiwania, możliwości oraz potrzeby odbiorców. Czy mamy do czynienia z wyraźnym rozwarstwieniem rynku nieruchomości? Czego szuka dziś większość klientów firm deweloperskich? Potrzeby są różne.

Od patodeweloperki po apartamenty premium

Na zróżnicowanie ofert na rynku nieruchomości mają wpływ czynniki takie jak zmiany społeczne i te dotyczące stylu życia, a także zróżnicowanie dochodów oraz napływ zagranicznych inwestorów. Według najnowszego raportu KPMG szczególny wzrost wartości odnotował rynek nieruchomości premium i luksusowych – o 6,7% rok do roku – osiągając poziom 3,5 mld zł. Wynika to przede wszystkim z rosnących wynagrodzeń Polaków, a także wyraźnego zainteresowania inwestorów zagranicznych. 

Co jednak mamy na myśli, mówiąc o mieszkaniach typu luxury? Dla nabywców tego segmentu standardowe, komfortowe mieszkanie to za mało. Szukają designersko i precyzyjnie wykończonych (często z wykorzystaniem rzadkich materiałów), dużych apartamentów, do tego położonych w prestiżowych lokalizacjach, z atrakcyjnym widokiem za oknami, licznymi innowacyjnymi udogodnieniami i dostępem do luksusowych usług, jak basen, SPA czy siłownia. Ceny takich nieruchomości mogą sięgać kilku, a nawet kilkunastu milionów zł. 

Z drugiej strony na rynku można znaleźć sporo przykładów tanich, niefunkcjonalnych mieszkań o wątpliwym standardzie wykończenia, z niedoróbkami. Powstają z minimalnym poszanowaniem standardów budowlanych i tych dotyczących codziennego komfortu nabywców. Bywa, że zastosowane są wówczas naprawdę absurdalne rozwiązania, stąd na rynku powszechnie funkcjonuje już określenie „patodeweloperka”. Wciąż jednak takie nieruchomości znajdują swoich nabywców – głównie osoby, które marzą o własnym „M”, ale sytuacja finansowa niejako zmusza je do zakupu mieszkania poniżej oczekiwań.

Nieruchomości na miarę potrzeb

Mimo różnic w preferencjach nabywców, nadal najczęściej poszukiwanymi nieruchomościami pozostają te „ze środka” oferty. Większość nabywców preferuje funkcjonalne mieszkania o średnim metrażu, w dogodnej lokalizacji i po prostu o dobrym standardzie. Szukają balansu, próbując połączyć dobrą jakość i przystępną cenę. Jednocześnie na pewno można powiedzieć, że wymagania takich nabywców rosną. Oczekują przestronnych, ustawnych lokali z balkonami lub tarasami, dobrze skomunikowanych z różnymi częściami miasta. Cenią praktyczne rozwiązania, takie jak pralnie, rowerownie, miejsca do integracji. Zwracają uwagę na aspekty ekologiczne i starannie zagospodarowaną zieleń – wyjaśnia Bogdan Koczy z łódzkiego oddziału firmy PROFIT Development.

Najwięcej zapytań jest o mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe. Szuka ich łącznie 71% potencjalnych nabywców. 

Przykładem oferty ukierunkowanej na wymagających, ale jednocześnie preferujących przystępne rozwiązania odbiorców jest inwestycja PROFIT Development na warszawskiej Białołęce. Osiedle Hemara to mieszkania o zróżnicowanych metrażach – od 25 do 102 mkw. Zostało stworzone przede wszystkim z myślą o rodzinach szukających komfortu, spokoju, a jednocześnie bliskości infrastruktury niezbędnej dla wygodnego życia rodziny. Dodatkowe atuty osiedla to starannie zaprojektowana zieleń, plenerowa siłownia, tężnia i plac zabaw. 

Drugą taką inwestycją jest Nowe Złotno w Łodzi, które przyciąga modernistyczną architekturą, przemyślanym rozkładem, ciszą i wygodną komunikacją. I tu metraże są zróżnicowane, dostosowane do różnych grup odbiorców – mieszkania mają od 29 do 99 mkw. Zadbano o balkony i tarasy, a do dyspozycji mieszkańców są także duży, zielony dziedziniec oraz zlokalizowane na parterze lokale usługowe – dodaje Bogdan Koczy.

Oferta na rynku nieruchomości zapewne nadal będzie się charakteryzować dużą różnorodnością. Każdy nabywca szuka przede wszystkim lokum dopasowanego do swoich aktualnych preferencji, stylu życia, ale i możliwości finansowych. A te kryteria mogą być naprawdę skrajnie różne. Czy któryś z segmentów zacznie przejawiać cechy nasycenia i środek ciężkości przeniesie się na inny – trudno powiedzieć. Rynek nieruchomości zależy bowiem od wielu różnych czynników. Części z nich przewidzieć się nie da.