Według Homebook.pl Polacy zmieniają wystrój wnętrz co 2-3 lata[1]. Coraz bardziej cenimy przebywanie w estetycznie urządzonych przestrzeniach. Aby osiągnąć taki efekt wcale nie trzeba rewolucji. Czasem wystarczy zmiana kilku dodatków, aby całkowicie odmienić aranżację. Farbowanie koców, poduszek czy zasłon za pomocą specjalnych barwników do tkanin, to szybka i tania alternatywa dla czasochłonnych i kosztownych remontów.

Łatwa i szybka metamorfoza wnętrz naszych domów czy mieszkań jest możliwa, dzięki farbowaniu tkanin za pomocą specjalnych barwników, które odmienią wnętrza i sprawią, iż staną się one bardziej przytulne, a co więcej –  według naszego własnego stylu. Jest to metoda zarówno efektowna jak i efektywna, ponieważ koszt pojedynczego barwnika jest znacząco mniejszy niż kupno farb do ścian czy nowych tapet. Niski budżet to nie jedyna zaleta.

Farbowanie domowych tkanin stylowo i eko

Zafarbowanie domowych tekstyliów takich jak: poduszki, zasłony, narzuty, koce czy obrusy jest również znacznie bardziej ekologiczne niż kupowanie nowych dodatków. Nie każdy ma świadomość, że branża odzieżowa odpowiada za aż 10% światowej emisji dwutlenku węgla. To więcej niż emisje generowane przez samoloty odbywające rejsy międzynarodowe*. Zatem farbując na nowo domowe tekstylia przyczyniamy się do poprawy środowiska.

Korzystając z barwników do tkanin przedłużamy nie tylko żywotność ulubionych dodatków, ale również nadajemy im modnego, wyjątkowego wyglądu. W dobie produktów z „sieciówek”, oryginalne akcenty z pewnością zostaną zauważone. Farbując domowe tekstylia możemy uzyskać dowolne wzory, jakie sobie wymarzymy, stosując różnorodne techniki zawijania materiału. Wiążąc tekstylia w supły i zmieniając ilość czasu, w którym są zanurzone w wybielaczu, można uzyskać zarówno efekt koronki, tęczy, orientalnej mandali czy ombre. – Niezwykle ciekawe jest to, iż prawie niemożliwe jest uzyskanie dwóch tych samych wzorów, co sprawia iż farbowanie tkanin za pomocą barwników czyni je niepowtarzalnymi i unikatowymi w odróżnieniu do tekstyliów produkowanych masowo – zauważa Kamil Maślanka, ekspert polskiej marki Rekol, produkującej wysokiej jakości barwniki do tkanin.

Nadaj nowe życie Twoim wnętrzom

Zafarbowanie domowych tekstyliów na nowe kolory znacząco wyróżni Twoje wnętrza i nada im nowego charakteru. Kolorystykę barwników można dobrać do własnych upodobań oraz stylu. Coraz więcej osób docenia te możliwości i sięga po różne techniki farbowania tkanin. Gama dostępnych na rynku barwników jest na tyle szeroka, iż z pewnością każdy znajdzie kolor odpowiedni dla siebie. Co więcej, można je łączyć i mieszać, aby uzyskać taką barwę, jakiej pragniemy.

Farbowanie tekstyliów jest proste i szybkie. Przed zabraniem się do pracy należy jednak sprawdzić skład materiału, bowiem nie każdy nadaje się do farbowania za pomocą barwnika. Materiały takie jak poliester, poliamid, poliakryl, włókna goretex, materiały powlekane poliuretanem oraz środkami podnoszącymi wodoodporność tkaniny, w ogóle nie zostaną zabarwione. – Najwdzięczniejsze materiały do farbowania to len, bawełna oraz jedwab czy trykotaż. Dobry efekt uzyskamy również w przypadku tkanin mieszanych, w których sztuczne domieszki nie przekraczają 50% – podpowiada Kamil Maślanka, ekspert marki Rekol.  

Co jest dzisiaj w trendzie?

Bez wątpienia kolory mają ogromny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Tym, co można obecnie zaobserwować w wielu wnętrzach, jest prostota i zmysłowy spokój natury, które osiąga się dzięki naturalnym materiałom o przyjemnej w dotyku fakturze i w neutralnych, uspokajających barwach. Czymś, co nigdy nie wychodzi z mody, jest zieleń. Przebywając we wnętrzach z akcentami w tym kolorze, czujemy się niczym w ciepły, letni dzień. Taki klimat pozwolą nam uzyskać elementy dekoracyjne jak poduszki, dywanik czy obrus. Dlatego bez względu na to, jakie inne trendy krążą wokół niej lub nakładają się na nią, zieleń zawsze znajduje się w epicentrum designu.

Mając do dyspozycji barwniki do tkanin i wyobraźnię, wyczarujmy swoją przestrzeń tak, by stała się naszą oazą spokoju, inspiracji, dodawała energii. Jednym słowem stwórzmy wnętrza, w których poczujemy się jak w domu.

* https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20201208STO93327/wplyw-produkcji-tekstyliow-i-odpadow-tekstylnych-na-srodowisko-infografika