Deprecated: Implicit conversion from float 11.5 to int loses precision in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 85

Deprecated: Implicit conversion from float 11.5 to int loses precision in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 87
W chorobie nie jesteś sam – subkonto w fundacji inwestycją w zdrowie

Na stwardnienie rozsiane choruje 45 tysięcy Polaków. To podstępna, stale postępująca choroba, wywołująca nieodwracalne zmiany w mózgu i rdzeniu kręgowym. Jej przyczyny do dziś nie są znane i SM nie można zapobiec. Chory może jednak walczyć o zachowanie możliwie największej sprawności. Wiążą się z tym jednak spore wydatki. Zakładając subkonto w fundacji, zabezpieczamy ten obszar. To proste i wygodne narzędzie umożliwia gromadzenie środków pieniężnych pochodzących z różnych źródeł – darowizn, 1% podatku czy zbiórek prowadzonych w wybranych portalach internetowych.


Za nami 7 kwietnia. Tego dnia co roku obchodzimy ustanowiony przez WHO Światowy Dzień Zdrowia. To święto lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, rehabilitantów, fizjoterapeutów, psychologów i wszystkich, którzy każdego dnia dbają o dobro pacjentów. Ich codzienne zaangażowanie, profesjonalizm, troska i ogrom udzielanego wsparcia, zasługują na szczególne uznanie nie tylko od święta. Niemniej nie zawsze są oni w stanie zabezpieczyć potrzeby chorych. Często pacjenci muszą podejmować odpowiednie działania na własną rękę. Zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych.


Szlachetne zdrowie…

Zgodnie z wynikami badania dotyczącego korzystania z publicznej opieki zdrowotnej, przeprowadzonego na zlecenie NFZ w listopadzie 2020 roku, blisko 1/3 respondentów zdecydowanie zgadza się ze stwierdzeniem, że dba o swoje zdrowie niezależnie od samopoczucia. Troska o te obszary naszego życia wzrasta wraz z wiekiem – najmocniej utożsamiają się z tym twierdzeniem seniorzy (38%). Ponadto większość badanych (77%) interesuje się profilaktyką, z czego kobiety (81%) częściej niż mężczyźni (72%)*. Jednak nie każdej chorobie możemy zapobiec, mimo największych starań.
Jedną z najbardziej tajemniczych chorób jest stwardnienie rozsiane. Do pierwszych objawów tego schorzenia, które coraz częściej atakuje coraz młodsze osoby, należy pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego. Często występuje także zaburzenie czucia w obrębie kończyn – drętwienie, mrowienie, kłucie czy uczucie przypominające porażenia prądem – oraz zmienione odczuwanie dotyku, temperatury czy bólu.


…nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz

Stwardnienie rozsiane to choroba nieuleczalna. Celem terapii jest zminimalizowanie objawów, opóźnienie rozwoju niepełnosprawności i poprawa komfortu życia pacjentów. Jej powodzenie zależy od typu choroby i stanu pacjenta.
– W przypadku stwardnienia rozsianego bardzo istotna jest rehabilitacja i właśnie między innymi na ten cel mogą zostać przeznaczone środki zbierane na subkoncie pacjenta – mówi Piotr Penkała, Członek Zarządu Fundacji Dobro Powraca, powołanej w celu niesienia pomocy chorym na SM oraz polepszenia sytuacji pacjentów. – Osoby chore na stwardnienie rozsiane powinny systematycznie podejmować aktywność ruchową. To niezwykle istotne i niesie ze sobą wiele korzyści. Pacjenci nie zawsze czują się na siłach, niemniej w okresach remisji choroby powinni jak najlepiej spożytkować czas dobrego samopoczucia, poświęcając go w dużej mierze właśnie na ruch. – dodaje.


Czym jest subkonto?

Subkonto to narzędzie do gromadzenia środków pieniężnych dla konkretnego podopiecznego. – Podopieczni nie ponoszą żadnych kosztów i opłat, związanych z posiadaniem subkont. Zarówno ich założenie, jak i prowadzenie są całkowicie bezpłatne. – tłumaczy przedstawiciel Fundacji Dobro Powraca. – Warto mieć świadomość, że jedynymi organizacjami, które są uprawnione do zbiórek 1% podatku, są organizacje pożytku publicznego. – dodaje. Subkonto może posiadać zarówno osoba pełnoletnia, jak i niepełnoletnia, posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub zaświadczenie lekarskie o chorobie.
Subkonto w fundacji pozwala zwiększyć poczucie spokoju. Stanowi znaczną ulgę w budżecie domowym, umożliwiając zbieranie pieniędzy na określony cel: sprzęt rehabilitacyjny, wizyty lekarskie czy leki. Dzięki temu pacjenci nie tylko zyskują pewność, że nie zostają w chorobie całkiem sami, ale mogą być bardziej niezależni.