Jesień i zima to nie tylko trudny czas dla nas. Niska temperatura, deszcz, śnieg i silny wiatr sprzyjają niszczeniu samochodów. Dla wielu kierowców auto to ich drugi dom i tak jak w jego przypadku – trzeba zadbać o czystość. Dokładnie tak jak na jesień gruntownie sprzątamy piwnicę, garaż czy ogrodową altanę, powinniśmy zadbać też o samochód. Poznaj czym jest autodetailing i jak najlepiej zadbać o czystość w aucie.

Wraz z pierwszymi opadami jesiennego deszczu, każdy samochód jest narażony na niesprzyjające czynniki. Nie chodzi wyłącznie o karoserię, bo wnętrze auta równie mocno cierpi podczas słoty. Łatwo wnieść do środka błoto, pojawia się pierwsza wilgoć, a czasem wystarczy niedomknięte okno, przez które wleje się woda. Sprzątanie samochodu na jesień powinno być kompleksowe i gruntowne. Jeśli przyłożymy się do niego dokładnie, to nie tylko sprawimy, że sami będziemy lepiej czuli się w środku. Opłaci się to przy ewentualnej odsprzedaży auta. W im lepszym stanie będzie samochód, tym szybciej znajdzie się kupiec.

Myjnia ręczna, autodetailing, a może… własny garaż?

Każdemu kierowcy zależy na tym, aby jego samochód był czysty w środku, a lakier błyszczący. To wiąże się z koniecznością częstego sprzątania, w szczególności jesienią i zimą. Możemy systematycznie jeździć na myjnię ręczną albo skorzystać z usług autodetailingu, ale to wiąże się z dużymi wydatkami, które trzeba regularnie ponosić. Jeśli jednak zaopatrzymy się w niezbędne urządzenia i środki, jesteśmy w stanie samodzielnie uzyskać świetnie rezultaty. Co więcej, w perspektywie czasu będzie to znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie.

W profesjonalnych salonach najczęściej korzysta się z myjki parowej. Dokładnie taki sam sprzęt jesteśmy w stanie kupić do domu. Przydadzą się również środki do konserwacji i impregnacji tapicerki, zwłaszcza jeśli jest to skóra.

Lśniący lakier, czyste felgi, czyli mycie samochodu z zewnątrz

Podstawą w czyszczeniu i zabezpieczeniu karoserii jest zachowanie odpowiedniej kolejności prac. Najpierw trzeba oczyścić lakier ze wszystkich zanieczyszczeń, aby móc bezpiecznie go nawoskować i wypolerować. Do tego celu najlepiej wykorzystać szampon samochodowy. Mycie należy rozpocząć od dachu i schodzić powoli do dołu samochodu. Na sam koniec najlepiej pozostawić zderzaki i progi. Po gruntownym myciu auta należy je dokładnie spłukać dużą ilością wody, aby w żadnych zakamarkach nie pozostał detergent.

Jesień to także czas na zmianę opon. Brudne felgi są zmorą wielu kierowców, ciężko też je wyczyścić za pomocą zwykłej gąbki i chemii. Do szybkiego i efektywnego usuwania zanieczyszczeń świetnie sprawdzi się myjka parowa Xvapor Deluxe od Ariete. Para wodna pod ciśnieniem jest w stanie dotrzeć w każdy zakamarek, a felgi błyskawicznie i obręcze błyskawicznie odzyskają dawny blask. Plusem wykorzystania takiej myjki jest niskie lub całkowicie eliminowanie chemii. Jest to więc tańsza i bardziej ekologiczna forma czyszczenia.

Po umyciu samochodu z zewnątrz warto nałożyć na lakier wosk. To dodatkowa warstwa ochronna, która przy okazji sprawia, że karoseria lśni tak, jakby auto wyjechało właśnie z salonu. Najszybciej nakłada się wosk w płynie, ale dla uzyskania jak najlepszych efektów lepiej wybrać powłoki o nieco gęstszej konsystencji albo twarde woski. Warto nadmienić, że nawoskowany samochód jest też znacznie łatwiej myć w trakcie zimy.

Czyszczenie samochodu od wewnątrz

Regularne czyszczenie samochodu wewnątrz jest niezwykle ważne. Poza tak oczywistą kwestią jak komfort poruszania się czystym pojazdem, bardzo ważne są bezpieczeństwa i higiena. Zatłuszczone szyby ograniczają widoczność, a roztocza gnieżdżące się wewnątrz będą niebezpieczne dla alergików. Po czasie niektóre zabrudzenia stają się też trudniejsze do usunięcia.

Gruntowne czyszczenie samochodu jest zadaniem czasochłonnym. W końcu w środku znajduje się wiele elementów, które będą wymagały uwagi kierowcy. Jeśli jednak podejdziemy do zadania z głową i wyposażymy się w odpowiednie sprzęty i preparaty, cały proces nie zajmie wiele czasu.

Wcześniej wspomniana myjka parowa jest niezastąpionym urządzeniem, bo pozwala wyczyścić zdecydowaną większość powierzchni. Dzięki niej umyjemy szyby bez czasochłonnego polerowania, odświeżymy tapicerkę i usuniemy z niej roztocza (gorąca para wodna usuwa do 99,9% bakterii i mikroorganizmów), a także wyczyścimy boczki drzwi i kokpit. Wszystkie te czynności wykonamy bez użycia chemii, czyli bezpiecznie dla organizmu i bez wydawania pieniędzy na drogie preparaty.

Pierwszy krok to dokładne odkurzenie samochodu, nie pomijając takich miejsc jak przestrzenie pod fotelami, zagłębienia tapicerki, kieszenie drzwi i schowki. W przypadku właścicieli zwierząt szczególną uwagę należy zwrócić na sierść. Najlepiej usunąć ją ssawką odkurzacza ustawioną pod kątem. Kiedy pozbyliśmy się wszystkich zanieczyszczeń widocznych gołym okiem, czas na tapicerkę.

Tutaj można wykorzystać myjkę parową od Ariete, dzięki której szybko uporamy się nawet z uporczywymi plamami. Odkurzone dywaniki również możemy wyczyścić za pomocą myjki parowej, podobnie jak szyby i plastiki, ale te powinniśmy zostawić na sam koniec. Właściciele samochodów ze skórzaną tapicerką muszą również pamiętać o impregnacji foteli.

Przegląd techniczny

Czysty samochód to ważna kwestia, ale nie należy zapominać o jego sprawności. Wymiana części w deszczu nie jest niczym przyjemnym, dlatego przegląd techniczny jest obowiązkowym punktem na liście każdego kierowcy, który chce przygotować auto na zimę. Przy okazji warto również zadbać o ogrzewanie. Już jesienią temperatury są coraz niższe, rano pojawiają się pierwsze przymrozki, a zimne wieczory potrafią zaskoczyć. Jeśli nie chcemy nieprzyjemnie się zaskoczyć, powinniśmy zadbać o dokładne oczyszczenie ogrzewania z zalegającego kurzu i brudu.