Od początku roku obowiązują nowe, korzystniejsze warunki dofinansowań w ramach programu „Czyste Powietrze”. Z uwagi na trwający stan zagrożenia epidemicznego, trudną sytuację geopolityczną czy szalejącą inflacje gwałtownie wzrosły również ceny w sektorze źródeł ciepła. Przeczytaj jak zaoszczędzić pieniądze i otrzymać dofinansowanie na termomodernizację domu czy wymianę pieca.
O programie „Czyste Powietrze” w dwóch słowach
To pierwszy ogólnopolski program, który został uruchomiony we wrześniu 2018 roku i od samego początku miał na celu walkę ze smogiem czy zniwelowanie przestarzałych pieców tzw. „kopciuchów” wykorzystywanych do ogrzewania domów. Za realizację programu odpowiadają Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.
Jak wskazała wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska w czasie od 19 września 2018 roku do 20 stycznia 2023 r. w ramach programu Czyste Powietrze zarejestrowano 543 tys. wniosków. Oznacza to, że zainteresowanie programem jest duże.
Dotację finansową w ramach dotacji można otrzymać na:
– Polacy coraz chętniej sięgają po odnawialne źródła energii, a programy wspierające konsumentów w dążeniu do korzystania z zielonej energii – mówi Szymon Masło, prezes zarządu Neptun Energy. – Obserwujemy rosnące zainteresowanie zarówno instalacjami, jak i pompami ciepła.
Jakie zmiany wprowadzono w programie „Czyste powietrze” 2023?
– Cieszę się, że program jest cały czas modyfikowany i przede wszystkim – kontynuowany – mówi prezes Masło. – Liczymy, że większa liczba beneficjentów będzie miała dostęp do programu, a rynek OZE w Polsce tym samym będzie się zwiększał. Zmiany w samym programie oceniam na plus. Istotne jest, by Polacy zadbali o termomodernizację, a także wybierali odnawialne źródła energii. Uproszczone wnioski o płatność być może zachęcą większą liczbę konsumentów do skorzystania z programu.