Mieszkanie dla pokoleń – jak wybrać nieruchomość, która posłuży na lata?

PROFIT Development
Informacja prasowa

Nabywcy mieszkań w procesie decyzyjnym biorą pod uwagę przede wszystkim swoje aktualne potrzeby. Rzecz w tym, że z biegiem czasu mogą się one zmieniać, dlatego szukając nowego „M”, warto przyjąć szerszą perspektywę, uwzględniającą potencjalne życiowe zmiany i upływ czasu. Jak wybrać – i czy to w ogóle możliwe – uniwersalne lokum, które będzie można dostosować zarówno do oczekiwań singla czy pary, jak i wielopokoleniowej rodziny? Na to zwróć uwagę!

Z myślą o przyszłości i różnych potrzebach

Nabywcy mieszkań stosunkowo rzadko szukają własnego „M” na krótki czas. Zdecydowanie częściej jest to inwestycja na dekady. Idealne mieszkanie powinno być bezpieczną, zapewniającą regenerację enklawą, a do tego funkcjonalnym miejscem codziennej aktywności. Co innego będzie to oznaczać dla budującego karierę zawodową singla, a co innego dla rodziców małych dzieci czy dla osób w jesieni życia. Jakie aspekty są najważniejsze w skutecznym poszukiwaniu mieszkania dla pokoleń?

Przede wszystkim lokalizacja

W kontekście potrzeb nabywców kluczowe jest nie tylko samo mieszkanie, ale i jego otoczenie. Zwróć uwagę dostępność do infrastruktury niezbędnej z punktu widzenia różnych grup wiekowych. Placówki oświatowe i medyczne, lokale gastronomiczne, ośrodki kulturalne, tereny zielone, sklepy – gdy mamy je na wyciągnięcie ręki, łatwiej nam organizować codzienne życie. Ważny jest również dostęp do komunikacji miejskiej. Dobre skomunikowanie to klucz do wygody niezależnie od wieku.

– Wybierając mieszkanie, warto również dokładnie sprawdzić, jakie są plany inwestycyjne w okolicy. To da nam rozeznanie, jak będzie wyglądać otoczenie za kilka, kilkanaście lat, a także czy dane mieszkanie będzie w przyszłości atrakcyjne pod kątem ewentualnej sprzedaży czy wynajmu. Informacje na ten temat znajdziemy między innymi w prospekcie informacyjnym, który każdy deweloper powinien dostarczyć potencjalnemu nabywcy przed zawarciem umowy – radzi Agnieszka Pachulska z warszawskiego oddziału firmy PROFIT Development.

Funkcjonalność, trwałość i piękno

Kolejną istotną kwestią jest metraż. W miarę możliwości warto wziąć pod uwagę dodatkową przestrzeń, która przyda się w przypadku zmian takich jak narodziny dziecka, konieczność zorganizowania miejsca pracy czy też potrzeba przygotowania pokoju dla seniora wymagającego opieki. 

– Warto pamiętać, że uniwersalne mieszkanie powinno mieć duży potencjał adaptacyjny, charakteryzować się funkcjonalnością i elastycznością. Możliwość przekształcenia pomieszczeń, wydzielenia dodatkowych pokoi czy zmiany układu funkcjonalnego może okazać się niezwykle istotna w przyszłości. Warto więc zwrócić uwagę na ilość okien w mieszkaniu, ustawienie ścian działowych, a także na ilość miejsc do przechowywania i ewentualnej zabudowy – podkreśla Mateusz Kędziora, projektant wnętrz i założyciel pracowni Kędziora Studio

Rozważając zakup mieszkania na lata, warto postawić na to z rynku pierwotnego od sprawdzonego dewelopera, zapewniającego wysoką jakość materiałów. Mieszkanie w stanie deweloperskim łatwiej dostosować do swoich potrzeb i po wykończeniu przez dłuższy czas nie będzie wymagało remontu. Warto pamiętać, że w nowoczesnych inwestycjach kładzie się nacisk na energooszczędne systemy, co jest ważne w codziennym funkcjonowaniu niezależnie od stylu życia i wpływa na koszty utrzymania.

Bezpieczeństwo i wygoda

By mieszkanie było dostosowane do potrzeb mieszkańców na różnych etapach życia, warto uwzględnić jeszcze kilka dodatkowych, ale bardzo ważnych aspektów.

Pierwszym jest bezpieczeństwo – zarówno dzieci, jak i osób starszych. Stabilne balustrady, brak ostrych krawędzi i łatwy dostęp do pomieszczeń to kwestie, na które nie zwracamy w pierwszej kolejności uwagi, a są istotne. W przyszłości praktyczne mogą okazać się też winda, szerokie drzwi i brak progów.

Warto wiedzieć, że nowoczesne osiedla często projektowane są z myślą o różnych pokoleniach i – co za tym idzie – potrzebach. Co na nich znajdziemy? Praktyczne i komfortowe rozwiązania, jak pralnie, rowerownie, wózkownie, monitoring. Ale to nie wszystko. Obecnie rośnie znaczenie zapewniających rekreację i integrację miejsc wspólnych. – Place zabaw dla różnych grup wiekowych, plenerowe siłownie, tężnie, tereny zielone z ławkami czy duże ogrody to ważne miejsca spotkań, pozwalające budować silną społeczność i zapewniające integrację międzypokoleniową. Kupując nowe mieszkanie, warto zwrócić uwagę na tę, wpływającą na codzienność mieszkańców w każdym wieku, osiedlową infrastrukturę – dodaje Agnieszka Pachulska.

Wybór mieszkania dla pokoleń to proces, który wymaga przemyślenia i analizy wielu czynników. Warto zainwestować czas w dokładne zbadanie rynku nieruchomości, a także przeanalizowanie inwestycji pod kątem zróżnicowanych potrzeb, tak by nowe „M” było komfortowym miejscem do życia nie tylko teraz, ale i w przyszłości.

Kopiuj tekst Załączniki