Elbo Sp. z o.o., stając się częścią Grupy Rekord weszło w nowy etap swojej działalności, który otwiera drzwi do jeszcze większych możliwości i wzmacnia pozycję firmy na rynku krajowym oraz międzynarodowym. Konsolidacja zasobów i kompetencji w ramach Grupy Rekord oraz szybkie przejęcie kontrolnego pakietu udziałów spółki Dobrowolski z siedzibą we Wschowie to kroki w kierunku budowy synergii, która przynosi korzyści nie tylko przedsiębiorstwu, ale także całemu polskiemu przemysłowi.
Efekt synergii: siła połączonych marek
Połączenie doświadczenia, technologii i zasobów w ramach Grupy Rekord to przykład efektywnej synergii, która umożliwia spółce Elbo intensyfikację działań w kluczowych sektorach gospodarki. – Dzięki stabilnej pozycji Grupy Rekord oraz przejęciu spółki Dobrowolski możemy w jeszcze większym stopniu skoncentrować się na dostawach dla sektora wojskowego, który w obecnej sytuacji geopolitycznej staje się jednym z priorytetowych obszarów działalności. W wyniku synergii rozszerzyliśmy swoją działalność także w sektorze cywilnym o kolejne rodzaje zabudów specjalistycznych, co stanowi naturalne rozwinięcie dotychczasowych kompetencji technologicznych– podkreśla Prezes Zarządu Elbo i Dobrowolski, Tomasz Bajsarowicz. Nasza firma od lat specjalizuje się w projektowaniu, budowie oraz serwisie pojazdów użytkowych. Od 1989 roku dostarczamy różnorodne zabudowy samochodów ciężarowych, takie jak wywrotki, skrzynie, furgony, izotermy, systemy BDF, dźwigniki oraz zabudowy specjalistyczne. ELBO oferuje również przyczepy i naczepy dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów.
Konsolidacja marek ELBO i DOBROWOLSKI pozwala na efektywniejsze wykorzystanie zasobów – zarówno technologicznych, jak i zespołowych – co z kolei zwiększa konkurencyjność i zdolność do realizacji nawet najbardziej wymagających projektów.
Polski kapitał i polska technologia
Spółki Elbo i Dobrowolski stały się częścią Grupy Rekord opartej na rodzimym kapitale i polskiej myśli inżynierskiej. W dobie globalizacji ten fakt nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ łącząc siły, marki przyczyniają się do rozwoju krajowej gospodarki, budując niezależność technologiczną i wzmacniając rolę polskiego przemysłu, który musi odgrywać istotną rolę zarówno w sektorze cywilnym jak i zbrojeniowym. Polski kapitał to nie tylko wsparcie dla lokalnych społeczności, ale także silny sygnał dla międzynarodowych partnerów o solidnych podstawach działalności firmy. – Będziemy stale inwestowali w nowe miejsca pracy – polska myśl techniczna ma ogromny potencjał, który chcemy wykorzystać w rozwoju naszych produktów – podkreśla Tomasz Bajsarowicz Prezes Zarządu ELBO i Dobrowolski.
Współpraca z instytucjami naukowymi i innowacje
Jednym z kluczowych celów firmy Elbo jest wola współpracy z instytucjami naukowymi w celu dalszego rozwoju technologicznego produktów i poszerzania oferty. – Dzięki takiej kooperacji możliwe jest nie tylko doskonalenie istniejących rozwiązań, ale także tworzenie innowacyjnych technologii, które odpowiadają na zmieniające się potrzeby sektora wojskowego i cywilnego. Współpraca z ośrodkami naukowymi otwiera przed firmą możliwości wdrażania nowoczesnych koncepcji, które będą napędzać rozwój branży w kolejnych latach. – podkreśla Marcin Jakubowski, Wiceprezes ZarząduElbo Sp. z o.o.
Rynek cywilny i zbrojeniowy
Sektor wojskowy jest obecnie ważnym obszarem działalności Elbo i Dobrowolski. Doskonały projekt przyczepek logistycznych Pola produkowanych w ELBO oraz dostawy zestawów do transportu czołgów i pojazdów gąsienicowych do 67,5 tony realizowane przez Dobrowolski to świetne przykłady jak polskie marki sektora prywatnego bez kompleksów mogą współpracować na rzecz rozwoju produktów dedykowanych naszemu wojsku. Współpraca sektora publicznego z prywatnym na rzecz szybkich dostaw nowoczesnego sprzętu wojskowego przynosi ogromne korzyści. Nikt nie powinien się obawiać takiej synergii – jest ona od dekad stałym elementem rozwoju przemysłu zbrojeniowego na całym świecie – podkreśla zarząd ELBO i Dobrowolski.
Spółki nie rezygnują jednak z działań na rynku cywilnym. Rozszerzenie spektrum Grupy Rekord o działalność w branży automotive oraz dalsza intensyfikacja działań na rzecz rozwoju sektora cywilnego przez ELBO i DOBROWOLSKI to dowód na to, że grupa kapitałowa elastycznie dostosowuje się do zmieniających się realiów rynkowych wykorzystując okazje do inwestowania w polską gospodarkę i wzmacniania polskich marek. To podejście pozwala nie tylko pozwala im na dalszy rozwój, ale także na budowanie stabilności i różnorodności działalności dynamicznie rozwijającej się polskiej grupy kapitałowej z Dolnego Śląska.
Duży może więcej
Konsolidacja w ramach Grupy Rekord w tym przejęcie przez ELBO z Jelcza-Laskowice większości udziałów w należącej od listopada 2024r r. do Grupy spółce Dobrowolski – specjalizującej się w produkcji i dostawie pojazdów specjalistycznych przeznaczonych do utrzymania infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, lotniskowej, drogowej oraz chemicznej – to krok milowy w rozwoju spółki Elbo.
Efekt synergii, ugruntowana pozycja rynkowa oraz oparcie na polskim kapitale i technologii sprawiają, że firma będzie walczyć o miano lidera w branży zabudów użytkowych przyczep i naczep w sektorze automotive. Inwestycje w rozwój, wzrost zatrudnienia oraz współpraca z instytucjami naukowymi umacniają pozycję firmy i wzmacniają rolę polskiego przemysłu.
Grupa Rekord w tym spółki Elbo i Dobrowolski pokazują, że połączenie doświadczenia, innowacji i strategicznego podejścia to efekt świadomych działań, które będą owocowały przez kolejne lata.