Deprecated: Implicit conversion from float 11.5 to int loses precision in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 85

Deprecated: Implicit conversion from float 11.5 to int loses precision in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 87
Jak urządzić małe mieszkanie? 4 niezawodne triki wnętrzarskie – Commplace – biuro prasowe

Jak urządzić małe mieszkanie? 4 niezawodne triki wnętrzarskie

PROFIT Development
Informacja prasowa

Urządzenie małego mieszkania, tak by było estetyczne i jednocześnie funkcjonalne, stanowi spore wyzwanie. Kluczem jest właściwe wykorzystanie każdego metra i zastosowanie sprytnych rozwiązań. Jakie triki pomogą zamienić niewielkie lokum w przytulny i komfortowy azyl? Podpowiadamy.

Małe mieszkania są najczęściej kupowanymi nieruchomościami w Polsce. Ponad połowa kupujących szuka lokali o metrażu od 30 do 40 mkw, czyli w praktyce kawalerek i mieszkań dwupokojowych. Głównym czynnikiem wpływającym na te tendencje są rosnące ceny za metr kwadratowy.

– Rzeczywiście kupujący poszukujący mieszkań o metrażu poniżej 50 mkw. stanowią bardzo dużą grupę klientów na rynku nieruchomości. Najczęściej decydują się na nie single, pary lub inwestorzy. Niezależnie od tego, czy urządzamy takie lokum dla siebie, czy też dla potencjalnych wynajmujących, warto przed przystąpieniem do prac wykończeniowych dobrze przemyśleć i odpowiednio zaplanować aranżację, by była przyjemna dla oka, ale przede wszystkim funkcjonalna i uwzględniająca potrzeby wszystkich domowników. – podpowiada Agnieszka Pachulska z PROFIT Development, firmy deweloperskiej działającej na terenie Warszawy, Wrocławia i Łodzi.

Szukając małego mieszkania z rynku pierwotnego, warto od razu zwracać uwagę na układ i potencjał aranżacyjny oglądanych propozycji. A gdy już dokonamy zakupu, jak w praktyce optycznie powiększyć przestrzeń, zapewnić sobie komfort codziennego użytkowania, pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy i uniknąć wrażenia chaosu czy bałaganu? Jest na to kilka sposobów.

Moc barw i światła

Jeśli chodzi o optyczne powiększenie mieszkania, zdecydowanym sprzymierzeńcem będą odpowiednie kolory. Na ścianach, sufitach i podłogach warto zastosować jasne barwy. Sprawdzą się biel, beże, delikatne szarości. Przyniosą nie tylko efekt zwiększonego optycznie metrażu czy przestronności, ale i świeżości. Jasne powinny być także meble. Cały rezultat wzmocnisz, gdy wszystkie ściany będą pomalowane w tym samym kolorze, a podłoga jednolita. Ciemne kolory zarezerwuj wyłącznie dla dodatków. 

Dobrym narzędziem są także lustra, które zapewniają efekt głębi i tym samym optycznego powiększenia przestrzeni mieszkalnych. Podobne rezultaty przyniesie odpowiednie operowanie światłem. Dobrze, gdy w małym mieszkaniu zastosujesz większą liczbę różnych jego źródeł (listwy LED, lampy stojące, kinkiety) i gdy będzie ono padać pod różnymi kątami. Rozproszone, ciepłe światło dodatkowo sprawi, że mieszkanie będzie bardziej przytulne.

Odpowiednie wydzielanie stref i maksymalne wykorzystanie przestrzeni

W niewielkim mieszkaniu najlepiej sprawdza się otwarta przestrzeń. Unikaj nadmiernego dzielenia jej ściankami. Niech podział będzie raczej delikatny i nienarzucający. Wykorzystaj do tego meble lub inne elementy wyposażenia. Stół może wyznaczać sferę jadalną, wyspa – kuchenną, a ustawiona niestandardowo sofa lub dywan – tę wypoczynkową.

W niewielkim „M” ważne jest właściwe wykorzystanie przestrzeni. Niech każdy kąt ma swoją funkcję. Być może gdzieś jeszcze pozostaje miejsce, które można by mądrze zagospodarować. Na pustej ścianie możesz powiesić półki, a wnękę zabudować, by zyskać miejsce do przechowywania rzeczy, lub też postawić tam niewielki mebel.

Postaw na wielofunkcyjność

Jakie meble są optymalne do niewielkich przestrzeni? Unikaj tych masywnych – lepsze będą niewielkie i lekkie. Oprócz aspektów estetycznych niezwykle ważna jest wielofunkcyjność mebli. Rozkładana sofa ze skrzynią będzie pełnić jednocześnie funkcję łóżka i miejsca do przechowywania, pufa może być też schowkiem. Możesz wybrać stoliczki kawowe chowane jeden pod drugim czy składany stół, który na co dzień nie będzie zajmował dużo miejsca. Aranżując kuchnię, warto sprzęt AGD umieścić w pionowej zabudowie.

Szukając szaf czy regałów lepiej wybrać te wyższe, sięgające nawet sufitu, by wykorzystać maksymalnie przestrzeń do przechowywania. Gdy meble są niższe, możesz na nich postawić ciekawe, dekoracyjne pudełka, które pomieszczą sporo rzeczy.

Porządek i minimalizm

Receptą na dobrze zaaranżowane przestrzenie jest minimalizm. Trzymaj w mieszkaniu tylko to, co naprawdę jest ci potrzebne. Ogranicz ilość wzorów i elementów dekoracyjnych. Wybierz tylko kilka smacznych dodatków i pamiątek bliskich twojemu sercu. Stawiaj na sprytne systemy przechowywania. 

Ważną rolę ma też dekoracja okna. Niech będzie jasna i lekka. Unikaj ciężkich, ciemnych zasłon. I przede wszystkim unikaj bałaganu. Nawet najlepiej zaaranżowane małe mieszkanie nie będzie atrakcyjne, gdy nie zachowasz w nim porządku.

Komfortowe małe mieszkanie w wyjątkowej lokalizacji

Wybierając idealne, niewielkie „M”, warto zwrócić uwagę nie tylko na sam metraż i aranżację, ale i otoczenie czy udogodnienia samej nieruchomości. PROFIT Development realizuje właśnie unikatową inwestycję na terenie warszawskiej Pragi-Północ, składającą się z atrakcyjnych mieszkań o niewielkim metrażu – przeważają te o powierzchni od 25 do 40 mkw. 

– Przewidzieliśmy udogodnienia takie jak monitoring, rowerownia, stacja naprawy rowerów, pralnia czy komórki lokatorskie, będące dodatkową przestrzenią do przechowywania rzeczy, co w przypadku małych mieszkań jest dużym atutem. A sama Praga, sukcesywnie rewitalizowana, stała się atrakcyjną, nowoczesną, dobrze skomunikowaną, a jednocześnie zapewniającą bliskość terenów zielonych dzielnicą, więc i przyjemnym miejscem do życia – dodaje Agnieszka Pachulska dyrektorka warszawskiego oddziału PROFIT Development.

Projekt łączy starą, zabytkową część budynku z nową, współczesną formą. Konopacka to zatem doskonała propozycja dla osób, które preferują życie w centrum miasta, w otoczeniu pięknej – a w tym przypadku dodatkowo historycznej – zabudowy.

Kopiuj tekst Załączniki