Kurier na skuterze lub rowerze – jak przygotować się do pracy w zimie?

Natviol
Informacja prasowa

Czy można pracować zimą jako kurier i poruszać się na skuterze lub rowerze? Co do zasady, nie ma tutaj żadnych przeciwskazań, poza zdrowym rozsądkiem oraz poczuciem odpowiedzialności za siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Choć dla wielu jazda zimą na skuterze lub rowerze jest aktywnością z gatunku raczej ekstremalnych, to miłośnikom jednośladów może przynieść cały szereg dodatkowych korzyści – nie tylko tych finansowych.  

Jazda na skuterze lub rowerze zimą – jak robić to z głową?

Choć na rowerze lub skuterze można jeździć przez okrągły rok, zimowa jazda wymaga wcześniejszego przygotowania. W pierwszej kolejności wymaga wymiany opon, na takie które będą zapewniały lepszą przyczepność i zwrotność na mokrej i często pokrytej lodem powierzchni. Ale to zaledwie początek przygotowań do zimowego sezonu.

– Kompleksowe przygotowanie się do pracy kuriera na rowerze lub skuterze w miesiącach zimowych to przede wszystkim inwestycja we własne bezpieczeństwo. Odpowiednie opony i obniżone ciśnienie powietrza, stosowny ubiór zapewniający termoregulację temperatury ciała, kontrola układu hamulcowego oraz oświetlenia oraz trening jazdy w bardziej ekstremalnych warunkach – to tylko początek checklisty zimowego kierowcy jednośladów – zauważa Łukasz Witkowski z Natviol. – Osoby współpracujące z nami, zyskują dostęp do kompleksowo wyposażonej floty rowerów i skuterów. Dzięki temu w każdej chwili mogą spróbować, czy odpowiada im jazda jednośladem w warunkach zimowych i dopiero po jakimś czasie zdecydować, czy chcą zainwestować we własny sprzęt, czy nadal korzystać z naszej floty.

Podstawą bezpiecznej pracy kuriera zimą jest nie tylko dobrze przygotowany sprzęt – opony, błotniki, linki, hamulce i napęd. Kierowca musi zadbać także o siebie. Aby zapobiec wychłodzeniu organizmu warto zainwestować nie tylko w rękawiczki, czapkę i szalik, ale także w dobrej jakości bieliznę termiczną oraz profesjonalną odzież wierzchnią z elementami odblaskowymi, zabezpieczającą nas przed deszczem, śniegiem i silnym wiatrem połączonym z opadami. Ponadto, aby skutecznie chronić swój organizm smogiem, występującym głównie zimą, warto mieć na sobie dobrej jakości maseczkę antysmogową z odpowiednimi filtrami.

Podczas pracy w chłodzie należy robić sobie rozgrzewające przerwy na kawę lub herbatę z termosu oraz ciepły posiłek. Warto pamiętać, że jazda w niskich temperaturach wymaga od naszego organizmu wydatkowania więcej energii: nie tylko na samą jazdę, ale także, by móc utrzymać stałą temperaturę ciała.

Jakie korzyści przynosi zimowa jazda na rowerze lub skuterze?

Zimą kurierów na rowerze lub skuterze „jak na lekarstwo”. Tymczasem potrzeba szybkiego przewozu jedzenia i innych pilnych przesyłek nie maleje. Jeżeli czujesz się pewnie za kierownicą jednośladu, masz teraz szansę wykorzystać tę niszę i zawalczyć o większą liczbę zleceń.

– Choć praca kuriera na rowerze lub skuterze zimą wydaje się być misją dla prawdziwych twardzieli, wbrew pozorom może okazać się dużo łatwiejsza niż latem czy wiosną. Nie tylko na ścieżkach rowerowych występuje znacznie mniejszy ruch. Odnotowujemy także mniejszą konkurencję podczas rezerwacji poszczególnych zleceń – zauważa Łukasz Witkowski z Natviol. – Zleceniodawcom zależy na czasie, a przemieszczanie się samochodem po mieście zimą wymaga sporych pokładów cierpliwości. Jeżeli uwielbiasz jazdę rowerem czy skuterem niezależnie od warunków, wiesz, jak zabezpieczyć swój pojazd, by bezpiecznie służył Ci zimą i nic nie jest w stanie uśpić Twojej czujności na drodze – możesz z powodzeniem wykorzystać niszę, jaka zimą pojawia się w branży przewozów kurierskich.

Warto pamiętać, że jazda na rowerze lub skuterze zimą, znacznie poprawia ogólną technikę jazdy i sprawność poruszania się na jednośladzie w każdych warunkach. Technika czyni mistrza, dlatego nigdy nie należy żałować czasu na treningi.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Polskie przepisy prawa o ruchu drogowym nie zabraniają jazdy jednośladami o żadnej porze roku. Niemniej, zawsze należy pamiętać, że jazda na rowerze lub skuterze zimą wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Gdy na drodze panuje gołoledź lub nie są one dostatecznie odśnieżone, istnieje większe ryzyko, że pozostali uczestnicy ruchu mogą zagrozić naszemu bezpieczeństwu. W trudnych warunkach pogodowych, samochody nie poruszają się tak stabilnie i elastycznie.

Decydując się na pracę kuriera na rowerze lub skuterze warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego i NWW. Praca kierowcy to wyjątkowo odpowiedzialna profesja, niezależnie od rodzaju pojazdu czy pory roku. Dodatkowe ubezpieczenie pozwala zapewnić odpowiednią ochronę finansową, gdy tylko cokolwiek wymknie się spod kontroli. Warto pamiętać, że ubezpieczenie rowerowe chroni nie tylko rower, ale także rowerzystę. Dodatkową ochroną można objąć także przewożony bagaż. Tego typu ubezpieczenie może zostać zawarte zarówno na cały rok, jak i na wybrany sezon. Dodatkiem do ubezpieczenia rowerowego może być Assistance medyczny, który obejmuje m.in. wizytę u lekarza, wsparcie psychologa, a nawet transport na rehabilitację.

Kopiuj tekst Załączniki