Testy ICT i FCT to kluczowe etapy procesu produkcyjnego w branży elektronicznej. Dają one gwarancję, że wyroby wprowadzane na rynek będą działały prawidłowo i bezawaryjnie. Firmy, które korzystają z odpowiednio dobranych rozwiązań ICT/FCT, mogą liczyć na oszczędność czasu i pieniędzy oraz najwyższy poziom kontroli jakości.
Z produktami elektronicznymi mamy do czynienia na każdym kroku. Choć niektóre z nich realizują stosunkowo proste funkcje, to jednak stworzenie nawet mało zaawansowanego układu elektronicznego wymaga sporych nakładów pracy. Trudności rosną wraz z poziomem złożoności tego typu projektów. Przybywa również „okazji” do popełnienia błędów.
By na rynek trafił produkt w pełni sprawny i funkcjonalny, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich testów. Wśród nich kluczową rolę odgrywają testy wewnątrzobwodowe (ang. in-circuit test, w skrócie ICT) i funkcjonalne (ang. functional testing, w skrócie FCT). Pozwalają one na wykrycie potencjalnych defektów oraz sprawdzenie, czy układ elektroniczny działa poprawnie i realizuje swoje funkcje.
Testy ICT – weryfikacja prawidłowości montażu
ICT to forma testów strukturalnych przeprowadzanych na tzw. zespole płytki drukowanej (PCBA) – czyli płytce drukowanej (PCB) z zainstalowanymi podzespołami elektronicznymi. Badanie realizowane jest za pomocą specjalnego testera. Urządzenie wyposażone jest w wymienny adapter (fiksturę) i zestaw pozłacanych igieł, przewodzących sygnały elektryczne.
– Testy wewnątrzobwodowe umożliwiają wykrycie potencjalnych błędów montażowych, np. związanych z użyciem niewłaściwych podzespołów, niepoprawnym montażem złącz, odwrotną polaryzacją czy obecnością przerw w układzie. Każdy tego typu defekt może być przyczyną nieprawidłowego działania produktu końcowego – tłumaczy Dariusz Cepuch, kierownik projektów w dziale testów firmy FITECH. Testy ICT pomagają wyeliminować usterki na etapie montażu i zadbać o to, by odbiorca otrzymał pełnowartościowy towar, a marka, która go firmuje, nie naraziła na szwank swojej reputacji.
Flying Probe – rozwiązanie dla produkcji nieseryjnej i prototypów
Wysokiej jakości testery, dostarczane przez wyspecjalizowane firmy, umożliwiają wykonywanie szerokiego zakresu pomiarów elektrycznych i kompleksowych badań układów PCBA. Tego typu urządzenia tworzone są z myślą o konkretnym produkcie i stosowane głównie w produkcji masowej, m.in. w branży automotive, elektronicznej, medycznej czy oświetleniowej. Alternatywnym rozwiązaniem, przeznaczonym dla produkcji niskonakładowej lub nieseryjnej, a także badania prototypów, jest tzw. Flying Probe. To metoda o dużej elastyczności, pozwalająca na wprowadzanie zmian do projektu. Jest również znacznie tańsza niż testy z użyciem fikstur.
Testy FCT – weryfikacja funkcjonalności produktu
Testy ICT i Flying Probe weryfikują prawidłowość montażu i koncentrują się na poszczególnych komponentach PCBA. Nieco inne założenie przyświeca testom FCT. Badanie funkcjonalne skupia się na prawidłowości i sprawności działania zmontowanej płytki w określonych warunkach. Za pomocą testów FCT weryfikowane są m.in. wartości parametrów istotnych dla funkcjonowania układu, m.in. pobór prądu, wartości napięć, poziom sygnałów poprawna komunikacja z produktem i in. Badania funkcjonalne prowadzone są w docelowych warunkach pracy i różnych okolicznościach projektowych. Często wykorzystuje się w tym celu oprogramowanie testowe, które sprawdza wszystkie funkcje realizowane przez dany układ. Kompleksowe podejście stosowane w badaniach FCT pozwala symulować ingerencję ze strony użytkownika i zmiany trybów pracy. Umożliwia to gruntowną kontrolę jakości działania całego układu. Istnieją dwa możliwe wyniki testów FCT: pass (zaliczony) lub fail (niezaliczony). Pass kwalifikuje produkt jako nadający się do wprowadzenia na rynek.
Warto zaznaczyć, że proces testowania płytek PCBA w ramach FCT można zautomatyzować. – W FITECH wdrożyliśmy taki projekt dla naszego klienta, firmy Fideltronik. To korzystne rozwiązanie, które pozwala uwolnić moce produkcyjne. W efekcie pracownicy, dotychczas zaangażowani w wykonywanie monotonnych czynności, mogą zająć się bardziej wymagającymi zadaniami – tłumaczy ekspert.
Wdrożenia ICT i FCT tylko z doświadczonym partnerem
Wdrożenie systemów testowych ICT i FCT do procesu produkcji to inwestycja strategiczna, która powinna zostać poprzedzona staranną analizą potrzeb i możliwości finansowych firmy. – Warto polegać w tym zakresie na doświadczonych dostawcach. Profesjonalny partner zapewni klientowi kompleksową konsultację w zakresie wymagań, opracuje studium wykonalności i precyzyjną ofertę techniczną, wykona projekt, przeprowadzi wdrożenie, przeszkoli personel klienta i zapewni serwis w zgodzie z warunkami umowy – mówi Dariusz Cepuch.
Dostępna na rynku oferta jest szeroka. Poza systemami dla firm zajmujących się produkcją masową, istnieją także rozwiązania kompaktowe, dostosowane do potrzeb produkcji niskonakładowej. Niezależnie od przypadku, automatyzacja testów układów elektronicznych to krok w dobrym kierunku, zapewniający stabilność procesu kontroli jakości.