Deprecated: Implicit conversion from float 11.5 to int loses precision in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 85

Deprecated: Implicit conversion from float 11.5 to int loses precision in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 87
Dlaczego właśnie teraz jest najlepszy moment na wykończenie domu? Istnieją co najmniej 3 powody! – Commplace – biuro prasowe

Dlaczego właśnie teraz jest najlepszy moment na wykończenie domu? Istnieją co najmniej 3 powody!

Anwis
Informacja prasowa

Ceny materiałów budowlanych wciąż rosną – wynika z najnowszych danych rynkowych. Zmniejszony popyt na kredyty hipoteczne i koniunktura w budownictwie na minusie nie wpłynęły znacząco na obniżenie kosztów budowy domu. Zdaniem ekspertów – teraz to najlepszy moment, by rozpocząć wykończenie budynków mieszkalnych. Dlaczego? W perspektywie długoterminowej ceny materiałów będą rosnąć w szybszym tempie niż dotychczas, spadnie natomiast dostępność ekip budowlanych, m.in. ze względu na zwiększony popyt na termomodernizację budynków. Warto zadbać także o jakość materiałów i o odpowiednie zabezpieczenie domu przed włamaniem.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, koniunktura w budownictwie wciąż jest na minusie. Co to znaczy? Wiele firm boryka się ze spadkiem liczby zamówień, wysokimi kosztami zatrudnienia pracowników, a także rosnącymi cenami materiałów budowlanych lub niedoborem surowców. Niepewna sytuacja na rynku to dobry moment dla inwestorów indywidualnych na wykończenie domu. Dlaczego? W prognozie długoterminowej ceny materiałów mają rosnąć w szybszym tempie niż dotychczas. Obecnie ich wzrost notowany jest średnio na 5 proc. rok do roku[1].

Kupuj, zanim ceny ponownie nie wzrosną

Dlaczego warto teraz zabrać się za wykończenie domu? Wzrost cen w maju br. był nieco niższy niż w kwietniu br. Statystyki pokazują, że wybrane grupy produktów drożeją w wolniejszym tempie. I tak np. te z obszaru ściany i kominy zdrożały o 0,4 proc., a oświetlenie i elektryka o 3 proc. rok do roku. Najszybciej rosną ceny wapna i cementu, bo aż o 31 proc.

 Osoby, które zdecydowały się na budowę domu powinny wykorzystać obecną sytuację rynkową i zadbać o wykończenie budynku. Niepewność w branży budowlanej powoduje, że warto już teraz kupować materiały i szukać odpowiednich ekip do wykonania kompleksowego wykończenia naszego domu. Poza tym lato to czas, gdy nie jesteśmy narażeni na niekorzystne warunki atmosferyczne, zatem prace przebiegają sprawniej –  dni są dłuższe, co daje więcej czasu na wykonywanie prac budowlanych. Dodatkowo, większa ilość naturalnego światła sprawia, że prace wykończeniowe są łatwiejsze.

Nie oszczędzaj na materiałach

Wykończenie domu to ogromne wyzwanie. Zdaniem ekspertów warto zadbać o materiały wysokiej jakości. Dlaczego? Te są zwykle bardziej trwałe i wytrzymałe niż ich tańsze odpowiedniki. Wybierając trwałe materiały zyskujemy pewność, że będą one odporne na codzienne zużycie, ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i inne czynniki, które mogą wpływać na ich wygląd i funkcjonalność.

 – Warto postawić na ponadczasowe materiały, które posłużą nam latami. Obecnie w trendzie wnętrzarskim króluje drewno. To materiał, który reguluje wilgotność powietrza, a także stanowi izolację akustyczną i termiczną. Ponadto zapewnia przytulny wygląd wnętrzom. Na topie jest nie tylko aranżacja ścian, ale również okien z wykorzystaniem tego materiału. W przypadku osłon okiennych często wykorzystywane są żaluzje drewniane i bambusowe, które mogą być stosowane zarówno na małych oknach, jak i dużych przeszkleniach.  – wyjaśnia Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie Anwis.

Nie zapomnij o ochronie swojego domu

Eksperci podkreślają także, iż podczas wykańczania budynku należy zadbać o jego ochronę. Koniecznością jest inwestycja w solidne, antywłamaniowe drzwi, dobrej jakości okna, a także rolety.

 – Rolety antywłamaniowe to nie tylko zabezpieczenie dla mieszkańców domu. Dają one także termoizolację na wysokim poziomie. Założenie odpowiednich rolet daje ogromne oszczędności, gdyż ograniczają one opłaty związane z chłodzeniem domu latem oraz jego ogrzewaniem zimą.  – wymienia Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie Anwis.

Budowa domu to decyzja długoterminowa, zatem trudno oszacować, jakie będą koszty zakupu materiałów za kilka miesięcy czy lat. Warto skorzystać z obecnej koniunktury i już teraz rozpocząć wykończenie wymarzonego domu.

[1] Dane Grupy PSB

Kopiuj tekst Załączniki