Wejście w dorosłość to czas wielu życiowych wyzwań i decyzji. Jednym z najważniejszych kroków, które podejmują młodzi ludzie, jest zakup pierwszego mieszkania. Wybór odpowiedniego miejsca ma kluczowe znaczenie dla jakości życia i rozwoju kariery. Jakie kryteria warto wówczas brać pod uwagę i jakie miasta mogą zapewnić najlepszy start?
Nie tylko cena i metraż
Stojąc przed decyzją o zakupie nowego mieszkania, warto spojrzeć na ten temat kompleksowo i zastanowić się nad różnymi aspektami codziennego życia. Czego przede wszystkim szukają młodzi dorośli, nastawieni na rozwój i korzystanie z wielkomiejskiego potencjału?
Wybór pierwszej nieruchomości to nie tylko sprawa ceny, choć ta oczywiście mocno determinuje decyzje zakupowe. Równie istotne są dla nich kryteria związane z rozwojem zawodowym, infrastrukturą, poziomem wynagrodzeń i dostępnością mieszkań, czyli szeroko rozumianą jakością życia w danym mieście. Warto pamiętać o dodatkowych udogodnieniach ważnych z punktu widzenia młodego człowieka, takich jak oferta kulturalna, wybór lokali usługowych czy transport publiczny.
– Młodzi ludzie poszukujący własnego mieszkania coraz częściej patrzą na takie lokum również jako na inwestycję. Decydują się na zakup nieruchomości, którą w przyszłości, w zależności od tego, jak potoczy się ich życie, będzie można bez trudu wynająć lub sprzedać z zyskiem. Kluczowe są wówczas atrakcyjna lokalizacja, optymalny metraż, a także dodatkowe udogodnienia typowe dla nowoczesnych osiedli. Największe możliwości na tym polu dają duże miasta – podkreśla Tomasz Stoga, prezes firmy PROFIT Development, która od ponad 20 lat realizuje inwestycje mieszkaniowe.
Tętnią życiem i oferują wiele
Liderem wśród miast z najlepszymi perspektywami niewątpliwie jest Warszawa, niezmiennie przyciągająca inwestorów, studentów, turystów i osoby chcące budować karierę zawodową. Prężny rozwój gospodarczy, bogata oferta mieszkań, wysokie wynagrodzenia, szerokie możliwości na rynku pracy, nowoczesna infrastruktura i wiele atrakcji działają jak magnes na ludzi wkraczających w dorosłość.
Choć ceny mieszkań w stolicy utrzymują się na wysokim poziomie, to jednak obecnie wiele jest dzielnic, które prężnie się rozwijają, są dobrze skomunikowane, a jednocześnie wyróżniają się przystępnymi stawkami za metr kwadratowy. Gdzieniegdzie wręcz następuje korekta cen, więc można znaleźć okazyjne oferty. Warszawski rynek nieruchomości to również pewniak, jeśli chodzi o kwestie inwestycyjne.
Kolejnym miejscem z największym potencjałem jest Wrocław. To „miasto spotkań” w raporcie brytyjskiej firmy konsultingowej Oxford Economics (który uwzględnia kilkadziesiąt czynników wpływających na jakość życia mieszkańców w danym miejscu) znalazł się w pierwszej setce najatrakcyjniejszych miast wśród lokalizacji na całym świecie i stanowi numer jeden w Polsce.
Dane GUS dotyczące rosnącej liczby mieszkańców wskazują, iż miasta, do których najchętniej lgną młodzi, to oprócz Warszawy i Wrocławia również Kraków i Gdańsk [1]. Dynamiczny rozwój rynku pracy i infrastruktury, mnogość międzynarodowych firm, a tym samym potencjalnych opcji zatrudnienia, atrakcje turystyczne, liczne eventy to wspólne cechy wszystkich tych lokalizacji, wpływające na zainteresowanie potencjalnych nabywców nieruchomości.
Z kolei wyniki projektu analitycznego „Barometr Rozwoju Miast 2024” wskazują, że najlepiej rozwijające się miasta w Polsce to Kraków, Gdańsk i Wrocław. Zebrane dane obejmowały w tym wypadku cztery obszary: bazę rozwoju, dobrostan, pracę i perspektywy utrzymania się oraz zarządzanie i współzarządzanie miastem [2].
Mniejsze, ale z perspektywami
Część osób wkraczających w dorosłość na swoje miejsce do życia wybiera nieco mniejsze, ale charakteryzujące się dynamicznym rozwojem miasta. One również przynoszą atrakcyjne perspektywy, jak te wspomniane wyżej, choć oczywiście na nieco mniejszą skalę. Na czele takiej listy możemy znaleźć Lublin, Szczecin, Bydgoszcz, Olsztyn, Rzeszów czy Katowice.
Gdyby z kolei skupić się na samym kryterium zarobków, to zgodnie z danymi GUS w grudniu 2024 roku przeciętne wynagrodzenie brutto przekroczyło 10 tys. zł w trzech polskich miastach – Krakowie, Gdańsku i Warszawie.
Wybrać najlepszy czas na rynku
Rozważając zakup pierwszego mieszkania, warto na bieżąco śledzić tendencje na rynku nieruchomości, by uchwycić odpowiedni czas na decyzję. Dla wielu nabywców optymalny moment jest właśnie teraz. – Oferta nieruchomości jest obecnie bogata i zróżnicowana, łatwiej więc znaleźć coś dopasowanego do indywidualnych preferencji. Od kilku miesięcy ceny utrzymują się na stabilnym poziomie, a w niektórych miejscach wręcz odnotowują spadki niewiedziane od dawna
Rozważając zakup pierwszego mieszkania, warto śledzić sytuację na rynku nieruchomości, by wybrać najlepszy moment na decyzję. Dla wielu nabywców optymalny czas jest właśnie teraz. – Oferta nieruchomości jest obecnie bogata i zróżnicowana, łatwiej więc znaleźć coś dopasowanego do indywidualnych preferencji. Od kilku miesięcy ceny utrzymują się na stabilnym poziomie, a w niektórych przypadkach można spotkać promocje niewiedziane od dawna – wyjaśnia Artur Smoleń, dyrektor wrocławskiego oddziału PROFIT Development.
Każde miasto ma swoje unikalne cechy, dlatego młody nabywca powinien dokładnie rozważyć, które z nich najlepiej odpowiada jego aktualnym potrzebom, możliwościom i oczekiwaniom. Ostatecznie właśnie te indywidualne preferencje są najważniejszym kryterium.
Źródła:
1. https://gloswielkopolski.pl/te-miasta-sa-jak-prawdziwy-magnes-polacy-chca-w-nich-mieszkac-tutaj-najszybciej-przybywa-mieszkancow-mamy-ranking-17-03-2025/ar/c7p2-26689067
2. https://thinklodz.eu/barometr-rozwoju-miast-2024/