Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji. Wiąże się to często ogromnymi kosztami i nierzadko kredytem hipotecznym. Na rynku deweloperskim ofert nie brakuje, ale podczas wyboru nieruchomości trzeba przemyśleć wiele kwestii. Co powinniśmy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy kupić mieszkanie w mieście dla rodziny?
Różnorodność mieszkań dostępnych na rynku deweloperskim daje ogromny wybór w kontekście zakupu mieszkania. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w 2021 r. oddano do użytkowania 234,9 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 21,8 mln m2. Jest w czym wybierać, ale trzeba zrobić to mądrze. Rodziny z dziećmi, które decydują się na zakup mieszkania w mieście, mają konkretne potrzeby. Im lepiej przemyślany zakup, tym wygodniejsze będzie własne M.
Lokalizacja jest kluczowa
Mieszkanie w mieście to przede wszystkim dogodna lokalizacja, jednak wiele zależy od indywidualnych preferencji rodziny. Dla jednych istotny będzie dostęp do terenów zieleni, dla innych dobra komunikacja z pozostałymi dzielnicami miasta, a dla niektórych najważniejsza okaże się bliskość placówek edukacyjnych albo kameralny charakter inwestycji. Najważniejsze to wybrać mieszkanie w takiej lokalizacji, która będzie pasowała do stylu życia danej rodziny.
Na rynku deweloperskim znajdują się też oferty, które łączą w sobie kilka cech, na przykład Apartamenty przy Parku Szczytnickim. Mieszkania powstaną na zielonym terenie i w dobrze skomunikowanym obszarze, gdzie najważniejsze punkty znajdują się w zasięgu pieszym.
Określenie lokalizacji idealnej dla potrzeb danej rodziny powinno być pierwszym punktem na liście kwestii, które należy przemyśleć.
Kredyt na mieszkanie
Jeszcze rok temu kredyt na mieszkanie był rozwiązaniem cieszącym się ogromną popularnością. Ta sytuacja zaczęła się nieco zmieniać w obliczu stale rosnących stóp procentowych i sytuacji na Ukrainie. – Coraz częściej słyszy się, że to nie jest dobry moment na zadłużenia, ale powinniśmy mieć cały czas z tyłu głowy. Jeśli ktoś ma zdolność kredytową i potrzebę mieszkaniową, to kredyt jest wciąż dobrym rozwiązaniem. – komentuje Urszula Krukowska, kierownik sprzedaży i marketingu w RealCo.
Metraż odpowiedni dla rodziny z dziećmi
Zakłada się, że idealny metraż dla rodziny z dwójką dzieci, to taki, gdzie każdy może liczyć na osobny pokój. Z danych Eurostatu z roku 2020 wynika, że w Polsce na każdego mieszkańca przypadło 1,2 pokoju, co jest jednym z najgorszych wyników w całej Europie. Według metodologii stosowanej przez twórców raportu, singiel i bezdzietne małżeństwo powinni mieć mieszkanie, gdzie jest minimum jeden pokój dzienny i sypialnia. Sytuacja zaczyna się kształtować zupełnie inaczej w przypadku rodzin z dwójką dzieci, które do 12 roku życia mogą dzielić wspólny pokój, ale po przekroczeniu tego wieku powinny sypiać oddzielnie.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie projekty gwarantują idealny rozkład pomieszczeń i nie wszystkie gwarantują maksymalną funkcjonalność. Zdarza się, że na rynku pojawiają się duże mieszkania, ale z kiepskim rozkładem i odwrotnie – można trafić na niewielkie mieszkanie, które będzie bardzo funkcjonalne. Im bardziej ustawne będzie własne M, tym łatwiej będzie zapewnić wszystkim domownikom swobodę.
To o tyle istotne, że dorastające dzieci będą potrzebowały większej prywatności niż maluchy. Przy wyborze odpowiedniego lokum dobrze jest myśleć perspektywicznie.
Układ wnętrza ma znaczenie
Ilość pokoi czy metraż nie są jedynymi czynnikami, jakie rodzina powinna wziąć pod uwagę. Równie istotny jest kształt pomieszczeń i usytuowanie względem kuchni i łazienki. – Mieszkania deweloperskie często można modyfikować, a niektóre zmiany może wprowadzić sam deweloper, zwłaszcza jeśli projekt jest na wczesnym etapie budowy, a umowa na zakup została już podpisana. Wystarczy przedyskutować kwestie najważniejsze dla rodziny. Często okazuje się, że pewne udogodnienia jesteśmy w stanie wprowadzić na życzenie klienta, aby mieszkanie spełniało wszystkie jego potrzeby. Nasza najnowsza inwestycja, Apartamenty przy Parku Szczytnickim, została stworzona z myślą o najnowszych trendach, a rozkład pomieszczeń został tak przemyślany, aby wszyscy użytkownicy, w tym rodziny z dziećmi mogły się czuć w mieszkaniu swobodnie. – komentuje Urszula Krukowska z RealCo.
Aneks kuchenny połączony z salonem, będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku małych mieszkań, ale przy większym metrażu możemy pozwolić sobie na oddzielone kuchnie. W przypadku rodzin wielodzietnych dobrze wybierać spośród ofert, w których projekt uwzględnia dwie łazienki albo przynajmniej oddzielną toaletę, dzięki czemu poranki nie będą tak stresujące. Małym dzieciom najlepiej zapewnić spokojny sen, więc ich pokoje powinny znaleźć się nieco dalej od wejścia do mieszkania czy salonu, gdzie wieczory spędzają rodzice.
Reasumując. Wybierając mieszkanie w mieście dla rodziny z dziećmi trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników – tych, które wynikają z bieżących potrzeb i tych, które na pewno pojawią się na przestrzeni lat. Należy jednak pamiętać, że wiele z nich będzie miało obiektywny charakter, który wynika bezpośrednio z upodobań mieszkańców.