Deprecated: Implicit conversion from float 11.5 to int loses precision in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 85

Deprecated: Implicit conversion from float 11.5 to int loses precision in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 87
Od podłogi aż po sufit – drewniane elementy aranżacji wnętrz zawsze w modzie – Commplace – biuro prasowe

Od podłogi aż po sufit – drewniane elementy aranżacji wnętrz zawsze w modzie

Anwis
Informacja prasowa

Drewno jako materiał wykorzystywany we wnętrzach jest ponadczasowe. Nie tylko nadaje ciepła i przytulności, ale także reguluje wilgotność powietrza oraz stanowi doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Materiał idealny, ale czy zawsze modny? Okazuje się, że im starszy kawałek drewna, tym lepiej pasuje do nowoczesnego wnętrza. Na czym polega fenomen tego naturalnego surowca? Gdzie sprawdza się najlepiej?

Drewno na podłodze, na ścianach, w oknach, a nawet … na suficie

Największym atutem drewna jest jego uniwersalność. Podłoga z drewnianych desek ułożonych na kształt „jodełki”, wielkie panele drewniane zasłaniające część ściany lub sufitu, lamele drewniane oddzielające poszczególne pomieszczenia, drewniane belki pod sufitem – to tylko niektóre trendy nowoczesnej aranżacji wnętrz. Całości dopełniają drewniane meble i dodatki – masywne stoły, postarzane ławy, różnej wielkości tace i misy z wyżłobionych kawałków drewna, kwietniki, świeczniki oraz wieszaki z desek z recyklingu.

Projektanci i styliści wnętrz już dawno zauważyli, jak ciekawy efekt dają promienie słoneczne przenikające między lamelami żaluzji okiennych. W naturalny sposób podkreślają one inne elementy aranżacji wnętrz, a także kolor i fakturę ścian – zauważa Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie ANWIS.

Aranżując poszczególne pomieszczenia w domach czy mieszkaniach coraz częściej sięgamy po naturalne materiały. Wykładamy nimi podłogi, ściany, okna, a nawet sufity. Nie boimy się łączyć nowoczesnych i designerskich mebli z dodatkami z drewna z odzysku. Patrzymy na jakość, a nie na ilość i w ten sposób oddajemy szacunek otaczającej nas przyrodzie.

Okazuje się, że w nowoczesnej stylizacji wnętrz im wyraźniej zaznaczone słoje drewna, tym lepiej. Delikatnie żłobiona powierzchnia oraz wyraźne rysy i zacięcia, podkreślone dodatkowo naturalnymi pigmentami i olejami – niedoskonałości stały się nowym wyznacznikiem luksusu.

Jakie drewno dobrać do konkretnego stylu?

Drewno świetnie odnajduje się w każdym stylu. Pasuje zarówno do rustykalnych wnętrz wypełnionych bibelotami, jak i nowoczesnych wnętrz w stylu ceniącym minimalizm. We wnętrzach rustykalnych lub industrialnych idealnie sprawdzą się naturalnie lub mechanicznie postarzane deski. Z kolei drewno bielone najlepiej zaprezentuje się we wnętrzach w stylu skandynawskim, a klasyczne dębowe lub jesionowe drewno doskonale sprawdzi się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Meble i dodatki z jasnego drewna idealnie dopełnią wnętrza w stylu boho.

Design inspirowany naturą zdominował najnowsze trendy w aranżacji wnętrz. Zaczęliśmy otaczać się roślinami, by choć w niewielkim stopniu znaleźć wytchnienie w kontakcie z przyrodą. Do łask powróciły drewniane boazerie, lamele oraz strukturalne panele drewniane instalowane na ścianach. Choć w aranżacji wnętrz przed szereg lat obowiązywała zasada, by stosować to samo drewno na podłogach i na ścianach, współcześnie mamy dostęp do tak wielu rodzajów tego materiału, że śmiało możemy pokusić się o eksperymenty i łączyć ze sobą gatunki o różnym odcieniu lub strukturze słoi.

Drewno jako materiał aranżacyjny zachwyca nas nie tylko swoją fakturą, ale także właściwościami wyciszającymi i ocieplającymi wnętrze. Do dyspozycji mamy wiele gatunków drewna, także tego egzotycznego. Ponadto drewno doskonale wchłania farbę, a za sprawą różnych mechanicznych działań renowacyjnych, pozwala na uzyskanie wielu ciekawych efektów wizualnych.

Drewniane żaluzje królują nie tylko na salonach

Nowoczesne żaluzje drewniane mogą całkowicie odmienić wystrój wnętrza. Jasne lamele optycznie powiększają przestrzeń, z kolei ciemne lamele dodają wnętrzu głębi. Drewniane żaluzje są doskonałym izolatorem temperatury. Mogą być montowane zarówno do ściany, do sufitu, do ramy okiennej lub listwy przyszybowej. Ze względu na swoją stabilność mogą być instalowane także przy dużych przeszkleniach do szerokości 360 cm.

– Jednym z gatunków drewna wykorzystywanym w żaluzjach drewnianych jest drewno abachi. Nazywane jest „zimnym drewnem”, ponieważ nie nagrzewa się tak mocno, jak inne gatunki, a co równie ważne jest trwałe. Posiada widoczną fakturę drewna, która stanowi wyjątkową dekorację każdego wnętrza  – wyjaśnia Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie ANWIS.

Innym ciekawym gatunkiem drewna, z którego powstają nowoczesne żaluzje okienne jest basswood. Charakteryzuje się stosunkowo niewielką wagą i wysoką odpornością na zmiany temperatur. Posiada delikatną strukturę, dzięki czemu doskonale sprawdza się w minimalistycznym designie.

Wbrew pozorom czyszczenie żaluzji drewnianych nie jest skomplikowane. Tu liczy się delikatność i systematyczność. Jeżeli będziemy regularnie omiatać lamele z kurzu, będą nam służyć przez długie lata. W przypadku plam z tłuszczu, również wystarczą nam najprostsze rozwiązania – woda z delikatnym mydłem lub ściereczki nasączone specjalnym płynem chroniącym drewno.

Kopiuj tekst Załączniki