Deprecated: Implicit conversion from float 11.5 to int loses precision in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 85

Deprecated: Implicit conversion from float 11.5 to int loses precision in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 87
Panele fotowoltaiczne nie muszą stanowić części większej instalacji. Sprawdź, jak możesz je wykorzystać! – Commplace – biuro prasowe

Panele fotowoltaiczne nie muszą stanowić części większej instalacji. Sprawdź, jak możesz je wykorzystać!

Ecoflow
Informacja prasowa

Świadomość ekologiczna społeczeństwa stale rośnie. Coraz więcej mówi się o pozyskiwaniu energii z odnawialnych źródeł. Szczególną popularnością cieszy się fotowoltaika. Ile energii jest w stanie wytworzyć jeden panel słoneczny? Do czego, oprócz klasycznej instalacji fotowoltaicznej, można wykorzystać moduły PV?

To, że instalacja fotowoltaiczna może generować prąd niezbędny na potrzeby gospodarstwa domowego, wie już chyba każdy. Nie wszyscy są jednak świadomi, że panele słoneczne można wykorzystać w inny sposób. Ciekawym zastosowaniem jest ładowanie przenośnych stacji zasilania. Stację zasilania można porównać do dużego powerbanku, który jest w stanie ładować kilka urządzeń jednocześnie. Ponadto może stanowić awaryjne źródło zasilania, kiedy z powodu awarii sieci czy innych zakłóceń zabraknie prądu. Przenośne stacje zasilania ładuje się na kilka sposobów. Jednym z nich jest wspomniane ładowanie za pomocą paneli słonecznych. Zanim przejdziemy do przedstawienia możliwości paneli fotowoltaicznych, przyjrzyjmy się bliżej zasadom ich działania.

Od czego zależy produkcja energii elektrycznej ze słońca?

Jednostką służącą do oznaczania mocy instalacji PV jest kWp, czyli kilowatopik. Wartość określa szczytową moc nominalną pojedynczego modułu lub zbioru modułów.

– Ilość energii wyprodukowanej przez panele słoneczne zależy od kilku czynników. Należą do nich panujące w danym terenie warunki atmosferyczne, technologia urządzeń zastosowana w instalacji oraz ilość zużywanej energii. – wyjaśnia Piotr Kuźniarski, przedstawiciel firmy EcoFlow. – Szczególnie ważne jest nasłonecznienie i natężenie promieniowania słonecznego. – dodaje.

Nasłonecznienie to czas, w którym na powierzchnię Ziemi bezpośrednio padają promienie słoneczne. Natomiast natężenie słoneczne to chwilowa wartość gęstości mocy promieniowania słonecznego, jakie dociera na powierzchnię jednego mkw w ciągu sekundy. Ilość energii wyprodukowanej przez panele zależy też od ich wielkości, zacienienia, kąta nachylenia do płaszczyzny poziomej, kierunku ustawienia oraz temperatury.

Ile prądu produkuje panel słoneczny?

Sprawność ogniw i rozmiar panelu składają się na tzw. moc nominalną, która określa moc modułu PV. Moc wyrażana jest w watach. Na tabliczce znamionowej, znajdującej się na panelu, umieszczona jest informacja o mocy, jaką panel może wygenerować podczas pracy w standardowych warunkach testowych (STC, czyli Standard Test Conditions; natężenie promieniowania 1000 W/mkw, temperatura ogniw 25 stopni). Są to warunki zbliżone do tych panujących w bezchmurne dni w godzinach południowych.

Biorąc pod uwagę średnie nasłonecznienie w Polsce, które wynosi ok. 1600 godzin, to z 1 kWp paneli słonecznych można uzyskać ok. 900-1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Średnia moc panelu to 350 kWp. Oznacza to, że warunkach testowych potrzeba 3 paneli, żeby uzyskać moc 1 kW.

Co może zasilić panel o mocy 110, 160, 220 i 400 W?

Najlepiej zobrazować to na przykładach, które pomogą zrozumieć, jak możemy wykorzystać panele fotowoltaiczne dla własnych potrzeb i jaka powinna być ich moc, by mogły tym potrzebom sprostać.

– W naszej ofercie dostępnych jest kilka rodzajów paneli słonecznych kompatybilnych ze stacjami z serii River i Delta – wyjaśnia Piotr Kuźniarski. – Przykładowo dla naładowania urządzenia Delta 2 możemy wykorzystać 2 panele o mocy 110 W każdy, które potrzebuję na to ok. 5 godzin. Natomiast 2 panele o mocy 160 W każdy bądź jeden panel o mocy 400 W naładują stację w niecałe 4 godziny.

Ciekawym rozwiązaniem jest dwustronny panel EcoFlow 220 W, który zapewnia moc 220 W z przodu i 155 W z tyłu, dzięki czemu pozwala uzyskać ok. 25% więcej energii, co przekłada się na jeszcze szybsze ładowanie stacji. 4 zestawy dwustronnych paneli 220 W naładują stację Delta 2 Max w nieco ponad 2,5 godziny. Tę samą stację można naładować do 100% za pomocą dwóch paneli o mocy 400 W w ok. 2,8 godziny.

Ostateczny czas ładowania urządzeń Delta i River może różnić się od deklarowanego w zależności od nasłonecznienia, ustawienia paneli i innych czynników. Nie zmienia to jednak faktu, że moduły EcoFlow gwarantują wybitną prędkość ładowania. Jest to zasługa wykonania paneli z monokrystalicznych ogniw krzemowych, które zapewniają sprawność na poziomie 23%.

Kopiuj tekst Załączniki