Sezon grzewczy w pełni. W dobie kryzysu energetycznego dużo mówi się o OZE. Odnawialne źródła energii zyskują coraz większe znaczenie w wytwarzaniu energii cieplnej i elektrycznej. Z roku na rok rośnie liczba właścicieli obiektów, którzy decydują się na instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła. Czy oznacza to, że świadomość społeczeństwa jest coraz większa? Firma Euros Energy postanowiła to sprawdzić!
Euros Energy od lat promuje innowacyjną energetykę opartą na zasobach odnawialnych. W ofercie posiada nowatorskie, ekologiczne rozwiązania i urządzenia, przeznaczone zarówno do domów jednorodzinnych, jak i do budynków użyteczności publicznej i obiektów przemysłowych. W przeprowadzonym przez firmę badaniu „Co Polacy wiedzą o pompach ciepła i nowoczesnych systemach ogrzewania domów?” wzięło udział 1000 osób (500 kobiet i 500 mężczyzn) powyżej 30 r.ż. Jakie są wyniki? Świadomość Polaków na temat OZE może zaskoczyć.
Wysokie rachunki za ogrzewanie niepokoją Polaków
Dane Eurostatu wyraźnie wskazują, że utrzymanie i wyposażenie gospodarstwa domowego pochłania średnio 1/4 rodzinnego budżetu, z czego duży procent stanowią koszty ogrzewania. Z całą pewnością przyczynia się do tego kryzys energetyczny, spowodowany m.in. wojną w Ukrainie i związanymi z nią sankcjami, które przerwały łańcuchy dostaw z Rosji. Europa była bowiem w dużej mierze zależna od rosyjskich surowców – zwłaszcza od węgla. Embargo na rosyjski węgiel i znaczne ograniczenie dostępności polskiego surowca spowodowały gwałtowny wzrost cen. Szacuje się, że w ciągu ostatniego roku węgiel podrożał nawet o 400%.
Czy Polacy odczuli wysokie rachunki za ogrzewanie?
Kryzys energetyczny stanowi duże wyzwanie dla kieszeni Polaków. Ponad 80% ankietowanych boi się wysokich rachunków za ogrzewanie. Niemal 50% z nich doświadczyło podwyżek na własnej skórze. Możemy obniżyć temperaturę w domu, cieplej się ubierać czy wyłączać ogrzewanie na czas nieobecności, ale po co? Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w pompę ciepła – wyjaśnia Paweł Poruszek, CEO Euros Energy.
Pompa ciepła jako najtańsza metoda ogrzewania domu
Istnieje kilka sposobów ogrzewania domów. Do najpopularniejszych zaliczymy wytwarzanie ciepła poprzez spalanie węgla, oleju czy innych paliw. Efektem ubocznym takiego rozwiązania jest emisja zanieczyszczeń, które negatywnie wpływają na naszą planetę. Alternatywą dla kotłów węglowych, olejowych czy gazowych są pompy ciepła. Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pobiera energię ze środowiska i oddaje do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Podczas procesu nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje.
Pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką to najwydajniejsza i najtańsza metoda ogrzewania domu – co trafnie zaznaczyło ponad 50% ankietowanych. Niestety prawie połowa dalej jest nieświadoma korzyści, jakie wynikają z wykorzystania odnawialnych źródeł energii. 81 osób wskazało węgiel jako najtańszą metodę ogrzewania domu przy fotowoltaice, 106 gaz, a 74 drewno. Ponad 20% respondentów nie wybrało żadnej odpowiedzi.
Wyniki ankiety pokazują, że niezbędna jest edukacja Polaków na temat OZE. Należy uświadamiać ludziom, że pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką to najwydajniejszy, najwygodniejszy i, co najważniejsze, najtańszy sposób na ogrzewania domu i dostęp do ciepłej wody użytkowej – podkreśla Prezes Euros Energy Paweł Poruszek.
Program „Moje Ciepło” – inwestycja w dobrą i ekologiczną przyszłość
Tym, co powstrzymuje wiele osób przed zakupem pompy ciepła, są wysokie koszty początkowe inwestycji. Odpowiedzią na potrzeby i obawy potencjalnych inwestorów indywidualnych jest program „Moje Ciepło”, w ramach którego przyznawane są dotacje do zakupu i montażu pompy ciepła. Program wystartował pod koniec kwietnia 2022 roku i będzie trwał do końca 2026 roku lub do wyczerpania dedykowanej puli środków (600 mln zł). Do tej pory przyznano ponad 4200 dotacji. Wsparcie udzielane jest w formie bezzwrotnej i wynosi 30-45% kosztów kwalifikowanych inwestycji (7-21 tys. zł).
Beneficjentem programu „Moje Ciepło” może zostać właściciel lub współwłaściciel nowego, jednorodzinnego budynku mieszkalnego (wolnostojącego, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej) o podwyższonym standardzie energetycznym.
Stabilność finansowa, komfort i ekologia
17% ankietowanych uważa, że węgiel był, jest i będzie najtańszą formą ogrzewania domu. 6% respondentów wskazuje na gaz. Niemal tyle samo uważa, że ogrzewanie gazem ziemnym jest najbardziej stabilne i przewidywalne na rynku. Fakty są jednak inne. Najlepszą i najtańszą opcją jest wykorzystanie do ogrzewania domu pompy ciepła, która w połączeniu z fotowoltaiką jest w stanie wytworzyć 100% energii niezbędnej do ogrzania całego budynku i wody użytkowej. Inwestycja w pompę ciepła to inwestycja w stabilność finansową, najwyższy komfort i ekologię.