Przegląd zielonych dzielnic Warszawy, czyli gdzie mieszkańcy stolicy mają najwięcej możliwości do wiosennych aktywności

PROFIT Development
Informacja prasowa

Wiosną wszystko budzi się do życia – rozkwitają pierwsze pąki, ptaki przyśpiewują wspaniałe melodie, w powietrzu unosi się zapach świeżości, a promienie wiosennego słońca przyjemnie muskają skórę. Kwiecień i maj to doskonały czas na aktywność na świeżym powietrzu, która jest dobra dla ciała i duszy. Mieszkańcy jakich części Warszawy mają najwięcej możliwości do wiosennych aktywności? Przyjrzyjmy się zielonym dzielnicom stolicy!

Żyjemy w biegu, otaczamy się technologią i nieustannie brniemy do przodu. Wielkomiejski zgiełk i szalone tempo życia sprawiają, że coraz bardziej potrzebujemy odpoczynku i spokoju, z dala od centrum i odgłosów miasta. Chcemy spędzać czas pośród zieleni, delektując się zapachem świeżego powietrza. Otodom i Heksagon postanowili sprawdzić stopnień zazielenienia polskich miast. Pod lupę wzięli m.in. naszą piękną stolicę. W badaniu uwzględniono cztery elementy: pokrycie koronami drzew, wskaźnik roślinności, dostępność terenów zieleni oraz wskaźnik sumaryczny, czyli średnią wyliczoną na podstawie trzech pozostałych. Jakie były wyniki? Na pierwszym miejscu z wynikiem 3,66 pkt uplasowała się Wesoła. Tuż za nią znalazły się Rembertów (3,45 pkt) i Wawer (3,31 pkt). Całkiem nieźle poradziły sobie Bielany (3,2 pkt). Pierwszą piątkę zamknęła Białołęka (3,14 pkt).

Wesoła na czele

Wesoła to najmłodsza dzielnica Warszawy, która dynamicznie się rozwija i staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem do zamieszkania. Dużą część okolicy pokrywają lasy sosnowe, które zachęcają do pieszych wędrówek w samotności lub z najbliższymi. 

W okolicy nie brakuje też innych terenów zielonych i miejsc rekreacyjnych. Do najatrakcyjniejszych bez wątpienia zaliczymy obszar Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, rezerwat Bagno Jacka z niesamowicie malowniczymi mokradłami czy torfowisko Macierowe Bagno. Mieszkańcy mogą skorzystać z oferty parku linowego w Starej Miłośnie, rolkostrady przy ul. Niemcewicza i 1 Praskiego Pułku czy licznych siłowni plenerowych, np. przy ulicy Akacjowej lub Granicznej. Przez południową część dzielnicy biegnie kilka ścieżek rowerowych.

Kameralny i spokojny Rembertów

Według danych ponad 30% ogólnej powierzchni Rembertowa zajmują tereny zielone, a głównie lasy. Znajdują się tu rezerwat przyrody Kawęczyn, torfowisko Bagno Jacka, Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu oraz Lisie Bagno. 

Zielony aspekt okolicy przyciąga osoby, które chcą połączyć wielkomiejskie życie z ciszą i komfortem. To miejsce, w którym doskonale czują się miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu, seniorzy spragnieni spokojnych spacerów pośród wspaniałych okoliczności przyrody, a także rodziny, które poszukują bezpieczeństwa i atrakcji dla najmłodszych. 

Wawer dla miłośników natury

Położony po prawej stronie Wisły Wawer często nazywany jest Zielonymi Płucami Warszawy. To właśnie tu królują cisza i spokój. Mieszkańcy mogą spędzać czas pośród niezwykle malowniczych okoliczności przyrody. Mogą wybrać się na długi spacer ścieżkami edukacyjnymi po Mazowieckim Parku Krajobrazowym lub przejażdżkę rowerową po niebieskim szlaku, a po wszystkim odpocząć na Plaży Romantycznej. Na Wawrze nie brakuje również placów zabaw i innych miejsc rekreacyjnych, w których można spędzać wspaniały czas z najmłodszymi. 

Zielono na Bielanach

Bielany to dzielnica położna po lewej stronie Wisły, która – podobnie jak Rembertów – w 30% pokryta jest terenami zielonymi. Ulubionym miejscem mieszkańców bez wątpienia jest Rezerwat Przyrody Las Bielański. Miłośnicy aktywności fizycznej mogą wybrać się również do Parku Kępa Potocka czy do Parku Olszyna. W okolicy znajduje się wiele ścieżek do biegania, siłowni plenerowych oraz placów zabaw dla najmłodszych.

Minusem mieszkania na Bielanach może być hałas dobiegający z pobliskiego lotniska czy szpitala oraz korki, tworzące się tu w godzinach szczytu. Ci, którzy chcą zaznać prawdziwego spokoju, przeprowadzić się na Białołękę!

Piękna i wciąż nie do końca odkryta Białołęka

Jeszcze do niedawna uznawana za jedną z najmniej atrakcyjnych dzielnic Warszawy, dziś bez wątpienia należy do tych najprężniej rozwijających się – Białołęka, położona na prawym brzegu Wisły, to miejsce dla tych, którzy potrzebują oddechu od zgiełku miasta. Nie brakuje tu terenów zielonych, idealnych do spacerów, biegów i jazdy na rowerze. Wśród nich wymienimy Białołękę Dworską, Las Bródnowski czy Puszczę Słupecką – podkreśla Agnieszka Pachulska, Dyrektor warszawskiego oddziału PROFIT Development. 

W dzielnicy wciąż powstają nowoczesne osiedla, które oferują mieszkańcom szereg udogodnień. Jednym z nich jest osiedle Hemara, inwestycja dewelopera Profit Development. Zależało nam na tym, żeby połączyć komfort życia w mieście ze spokojem i ciszą. Warszawska Białołęka idealnie wpisuje się w tę wizję. Osiedle Hemara otoczone jest zielenią, która tworzy w okolicy wspaniały klimat. W okolicy znajdują się liczne sklepy, szkoły i lokale usługowe. Do centrum można dostać się jedną z linii autobusowych – mówi Agnieszka Pachulska z PROFIT Development. – Mieszkańcy osiedla mogą odpocząć na skwerku z oczkiem wodnym lub poćwiczyć na siłowni plenerowej. Na najmłodszych zaś czeka dobrze wyposażony plac zabaw – dodaje.

Kopiuj tekst Załączniki