Technologia RFID to rozwiązanie znajdujące coraz szersze zastosowanie. Jej dynamiczny rozwój w ostatnich latach jest niepodważalny. Jak wskazują dane opublikowane na łamach controlengineering.pl, już 5 lat temu głównymi obszarami stosowania RFID na polskim rynku były przemysł (56%) i logistyka towarów (48%). Jednak znaczniki RFID są używane również w celach kontroli dostępu, ochrony mienia czy identyfikacji. Stosowane w handlu i wielu innych obszarach, stają się poniekąd częścią naszego życia codziennego. Przedstawiamy najważniejsze cechy technologii RFID, która już na dobre stała się nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości.
Jakie zjawisko wykorzystuje technologia RFID?
Wbrew pozorom technologia RFID wcale nie jest tak nowa, jak wielu mogłoby się wydawać. Jej początki sięgają lat 40. XX wieku. Wtedy oczywiście technologia ta działała w bardzo okrojonej formie. Niemniej jej zastosowanie było możliwe już dawno, dzięki dobrze znanemu zjawisku występowania fal radiowych. To właśnie za ich sprawą odbiornik odczytuje dane z tagu RFID. Czytnik emituje fale radiowe, które są dla transpondera (etykiety) niejako bodźcem do wysłania odpowiedzi.
Technologia RFID a tradycyjne kody kreskowe
Technologia RFID bywa często porównywana do kodów kreskowych. Poniekąd działa bowiem na podobnych zasadach, a przede wszystkim znajduje zastosowanie w wielu podobnych obszarach. Jednak RFID niewątpliwie przewyższa starszą technologię. Czytniki kodów kreskowych rejestrują tylko pojedyncze oznaczenia. Natomiast RFID umożliwia rejestrację licznych oznaczeń. W skrajnych przypadkach mowa o jednoczesnym odczytywaniu nawet kilkuset tagów. Co więcej, nie ma znaczenia lokalizacja tagu ani jego położenie. Można go schować w pudełku, zakryć, czy też odwrócić do góry nogami. Jeśli znajduje się w odległości mieszczącej się w określonym zasięgu, tag zostanie odczytany.
– Raz wydrukowany kod kreskowy już na zawsze będzie pełnił funkcję konkretnego oznaczenia. Natomiast zawartość pamięci tagów można modyfikować. – zauważaDariusz J. Kawecki, menedżer produktu odpowiedzialny za rozwiązania dotyczącej automatycznej identyfikacji w firmie ETISOFT.Wprowadzanie zmian umożliwia modyfikację znaczeń. Jeśli już mowa o pamięci tagów w technologii RFID, warto wspomnieć o możliwości zakładania haseł, dzięki któremu nieuprawnione osoby nie są w stanie modyfikować zawartości pamięci znacznika.
Z jakiej odległości można odczytać dane stosując RFID?
Przewaga, jaką RFID posiada nad kodami kreskowymi, nie ogranicza się jedynie do omówionych wyżej czynników. Kolejna zaleta dotyczy maksymalnej odległości, z jakiej możliwy jest odczyt. Warto jednak podkreślić, że w dużej mierze jest to zależne od zastosowanego standardu, a konkretnie częstotliwości fal radiowych.
– Przy niskiej częstotliwości (LF) zasięg to zwykle kilka centymetrów. Natomiast wysoka częstotliwość (HF) umożliwia już odczyt z odległość kilku czy kilkudziesięciu centymetrów. Jeśli wymagany jest odczyt z odległości przekraczającej 1-2 metry, należy wykorzystać fale o częstotliwości ultra wysokiej (UHF). Maksymalny zasięg odczytu określa się w tym przypadku nawet na kilkanaście metrów.- tłumaczy ekspert z Etisoft.
Czy RFID ma ograniczenia?
Technologia RFID jest dopracowywana już tak naprawdę od kilkudziesięciu lat. Początkowo była o wiele mniej efektywna niż dzisiaj. Istotną przeszkodą były zakłócenia powodowane przez liczne materiały. Jeszcze do niedawna w zasadzie niemożliwe było stosowanie znaczników na przedmiotach metalowych, ponieważ materiał ten powodował zakłócenia sygnału emitowanego przez tag. Dzisiaj są już dostępne znaczniki RFID z dodatkową warstwą oddzielającą antenę od metalu, która umożliwia uniknięcie zakłóceń.
Trwałość tagów RFID
Wbrew pozorom znaczniki RFID nie są szczególnie skomplikowane pod względem konstrukcji. Te względnie proste układy scalone, dzięki swoim niewielkim rozmiarom, mogą zostać naniesione na etykietę. Niemniej znaczniki RFID mogą przyjmować różne formy, np. żetonów, kart, przywieszek, opasek i itp. Warto w tym miejscu wspomnieć, że znaczniki RFID to przeważnie tagi pasywne, czyli pozbawione własnego źródła zasilania. Nie istnieje zatem problem w postaci konieczności wymiany baterii.
Zróżnicowane zastosowania technologii RFID
Dzisiaj technologia RFID jest już wykorzystywana powszechnie. Często – nawet nie zdając sobie z tego sprawy – mamy z nią do czynienia na co dzień, w przestrzeni publicznej. Z jej zalet szeroko korzysta się w przemyśle. Tagi umożliwiają identyfikację obiektów w halach magazynowych oraz podczas transportu, służą do oznaczania palet i pojedynczych produktów. Odgrywają nieocenioną rolę w handlu i biznesie. Służą do weryfikacji zaopatrzenia w magazynach, hurtowniach i sklepach.
Ponadto technologia RFID bywa powszechnie wykorzystywana do identyfikacji i ograniczania dostępu. Obecnie w wielu miejscach mamy do czynienia z kartami lub tagami RFID w innej formie, których przyłożenie do odbiornika jest niezbędne w celu otrzymania dostępu. Dotyczy to parkingów, budynków biurowych i innych stref prywatnych. Tagi stosuje się również między innymi w celu rejestracji czasu pracy czy identyfikacji zwierząt.
Stosowanie znaczników RFID ma na celu podniesienie komfortu codziennego funkcjonowania w przestrzeni publicznej i prywatnej, podniesienia standardów bezpieczeństwa i – w przypadku wykorzystania w przemyśle czy biznesie – poprawy efektywności działań. Choć nie jest to nowa technologia, w ostatnim czasie została znacząco udoskonalona, dając jeszcze większe możliwości jej wykorzystania.
Źrodło danych:
https://www.controlengineering.pl/raport-rfid-znakowanie-produktow/