Automatyczny transport palet oparty na wózkach AGV/AMR – dlaczego to się opłaca?

ETISOFT
Informacja prasowa

Transport wewnętrzny wywiera znaczący wpływ na skuteczne planowanie produkcji i zarządzanie magazynem. Automatyczny transport palet sprawdzi się na halach produkcyjnych i magazynowych, w których wiodącym nośnikiem logistycznym jest paleta. Poszukiwanie przewagi konkurencyjnej przez pojedyncze przedsiębiorstwa, sprawia, że Przemysł 4.0 nabiera rozpędu, także z punktu widzenia klienta. Należy jednak podkreślić, że nie byłoby to możliwe bez wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

Dlaczego warto zautomatyzować procesy produkcyjne i magazynowe?

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych i magazynowych pomagają wyróżnić się na tle konkurencji. W związku z tym przedsiębiorstwa opracowują i wdrażają inteligentne rozwiązania, aby zoptymalizować łańcuch dostaw i odbiorów.

Rozwiązania autonomiczne nie tylko zwiększają wydajność produkcji, lecz także pozwalają uniknąć najczęstszych błędów podczas obsługi ładunków oraz przygotowywania i pakowania zamówień. Badania pokazują, że automatyzacja produkcji i magazynu obniża koszty pracy, a jednocześnie pomaga firmom radzić sobie z rotacją pracowników.

Konfiguracja autonomicznych robotów pozwala skutecznie zarządzać łańcuchem dostaw, co wpływa bezpośrednio na efektywność produkcji i gospodarki magazynowej – tłumaczy Wojciech Klein z Etisoft. – Takie podejście pozwala również na redukcję kosztów obsługi intralogistycznej firmy i zwiększa bezpieczeństwo realizowanych procesów – dodaje ekspert.

System Automatycznego Transportu: najważniejsze cechy

Doceniony przez ekspertów System Automatycznego Transportu Palet wykorzystuje robot mobilny AGV/AMR – IntraBot Lift 550. Proponowane rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo pracownikom produkcyjnym i magazynowym. Robot może transportować drewniane palety, jak i te wykonane z tworzywa. Tablice i terminale przewoźnika informują o jego statusie, co poprawia efektywność pracy.

Wojciech Klein z firmy Etisoft podkreśla, że robot sprawdzi się zarówno w technologii beztaśmowej, jak i taśmowej. Wyposażony został w zaawansowany system bezpieczeństwa, składający się z szeregu czujników, które informują o nadchodzących pracownikach, napotkanych obiektach i obecności załadunku. 

Prezentowany system składa się z jednego lub kilku robotów IntraBot Lift 550. Oprócz tego zawiera doki rozładunkowo-załadunkowe, oprogramowanie Intrafleet i punkty ładowania – ładowarki automatyczne. Autorskie rozwiązanie firmy Etisoft pozwala na autonomiczny transport ładunków do 550 kg. Zarządzanie misjami robotów odbywa się za pomocą aplikacji Intrafleet, która sprawia, że generowanie zleceń transportowych może być w pełni automatyczne i bezobsługowe

Jakie korzyści niesie ze sobą automatyzacja transportu palet?

Pierwszą zaletą automatycznego transportu palet jest możliwość systemowego wyzwalania misji dzięki integracji IT klienta z systemami klasy MES lub WMS, co przy odpowiednio zdefiniowanej logice procesu sprawia, że transport przebiega bez ingerencji personelu.

Kolejną korzyścią jest bezpieczeństwo procesu, uzyskane dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów do autonomicznego poruszania się robotów, w tym wykrywania przeszkód na trasie i szukania alternatywnych ścieżek. Roboty z dużą precyzją potrafią omijać obiekty i realizować misje transportowe.

Proponowane rozwiązanie pozwala zastąpić operatorów i wózki widłowe autonomicznymi robotami. Wszystko po to, aby pracownicy mogli zająć się zadaniami, które ze względu na swoją specyfikę nie nadają się do automatyzacji, np. mało powtarzalne czynności, a te powtarzalne mogły realizować maszyny.

Przedsiębiorca, który wprowadzi u siebie taki system, może liczyć na maksymalne wykorzystanie istniejącej infrastruktury zakładu produkcyjnego lub magazynu, bez konieczności dokonywania znaczących zmian. Mając wsparcie w postaci partnera, który zapewnia m.in. analizę przedwdrożeniową, zaprojektowanie i wdrożenie całego systemu oraz obsługę serwisową, pozostaje tylko cieszyć się z efektów wdrożonego rozwiązania.

Kopiuj tekst Załączniki