Deprecated: Implicit conversion from float 11.5 to int loses precision in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 85

Deprecated: Implicit conversion from float 11.5 to int loses precision in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 87
Ile kosztuje wesele? Sprawdzamy ceny – Commplace – biuro prasowe

Ile kosztuje wesele? Sprawdzamy ceny

Dwór Korona Karkonoszy
Informacja prasowa

Koszt organizacji przyjęcia ślubnego w Polsce rośnie z roku na rok. Ile kosztuje wesele? Jak wynika z danych Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych średni wydatek na imprezę dla 100 do 150 osób to od 50 do 80 tysięcy złotych. Wartość rynku ślubnego oscyluje w graniach 7 miliardów złotych, a w kopertach nowożeńcy dostają rocznie 2,5-3 miliardów złotych. Wspomniane kwoty to mediana, a najbogatsze pary w Polsce potrafią wydać nawet kilkaset tysięcy złotych na wymarzone przyjęcie ślubne.

Pandemia zrewolucjonizowała rynek weselny w Polsce. Coraz więcej par decyduje się na imprezę „ad hoc”, czyli spontaniczne przyjęcie organizowane z miesiąca na miesiąc. Dlaczego? Wszystko za sprawą zmieniających się przepisów i wprowadzanych obostrzeń. Co ciekawe, część imprez odbywa się w nietypowe dni, tj. w środę lub czwartek. Ile kosztuje wesele organizowane w tygodniu? Średnio od 10 do 15 proc. mniej za osobę niż w przypadku weekendów.

Weekendowe wesela górą

Przed pandemią przyjęcia weselne z reguły były organizowane w weekend. To najwygodniejszy termin dla młodych par i ich gości pod wieloma względami – mówi Joanna Hoc-Kopiej, reprezentująca Dwór Korona Karkonoszy. – Z naszych obserwacji wynika, że młodzi nadal najchętniej wybierają sobotę oraz niedzielę na organizowanie przyjęć. Te wciąż są wystawne, a młodzi nie szczędzą pieniędzy na dodatkowe atrakcje. Co ciekawe, są w stanie wydać więcej pieniędzy, jeśli zaproponujemy im nietypowe rozwiązania w postaci dodatkowych, niestandardowych atrakcji.

Ile kosztuje wesele? Przeciętnie para młoda wydaje średnio 40 tysięcy złotych. Mowa o małym przyjęciu dla rodziny i najbliższych. Jednak coraz więcej par chce, aby ten dzień był wyjątkowy pod wieloma względami, nie szczędząc przy tym środków. Coraz chętniej decydują się na wesele w górach.

Ile kosztuje wesele? Lista wydatków

Ile kosztuje wesele? To pytanie zadaje sobie każda para narzeczonych. Najnowsze dane rynkowe pokazują, że wydatki kształtują się następująco:

  • Catering: od 120 do 500 zł/os.
  • Alkohol i napoje: 5000-7000 zł
  • Orkiestra: 7000-10000 zł
  • Wynajem samochodu: 1000 zł
  • Uroczystość w urzędzie stanu cywilnego / kościele wraz z przystrojeniem: 1000-3000 zł
  • Koszt zaproszeń: 300-500 zł
  • Strój pani młodej i pana młodego: 10000 zł

To tylko wybrane koszty organizacji wesela. Cena uzależniona jest od wielu czynników, w tym przede wszystkim od liczby gości, miasta, w którym organizowane jest przyjęcie (z reguły im większa miejscowość, tym drożej) oraz indywidualnych preferencji pary młodej. Można wybrać suknię od krawcowej za kilka tysięcy albo model od Very Vang za niebotyczne pieniądze.

Młoda para coraz częściej chce zaskoczyć swoich gości. W związku z tym wynajmują czekoladowe fontanny, fotobudki czy animatorów – dodaje Joanna Hoc-Kopiej. – Zdarza się, że młodzi wypuszczają białe gołębie z klatki czy motyle, aby zapewnić sobie szczęście w małżeństwie. Niektóre wesela przybierają mniej formalny charakter, a zamiast orkiestry o oprawę muzyczną dba DJ, niekiedy organizując również karaoke.

Organizacja wesela podczas pandemii to dla młodej pary ogromne wyzwanie. Warto – mając na uwadze powyższe koszty – przygotować się na wiele możliwości i znaleźć alternatywne miejsce na urządzenie przyjęcia. Bez względu na to, czy interesuje nas sala weselna Dolny Śląsk czy w innym regionie Polski, wybór odpowiedniego lokalu na pewno pomoże uniknąć rozczarowania i sprawi, że ten dzień będzie wyjątkowy.

Kopiuj tekst Załączniki