Mnogość dostępnych na rynku przecinarek może powodować, że nie każdy wie na jakie cechy zwrócić uwagę podczas zakupu maszyny. Przecinarki znajdują zastosowanie w profesjonalnych zakładach, ale także w przydomowych warsztatach. Nowoczesne narzędzia, tworzone w myśl przemysłu 4.0, gwarantują komfortową i bezpieczną pracę. Sprawdź porady eksperta z 30-letnim doświadczeniem w sprzedaży na rynkach polskim i europejskim.
Najprostsze przecinarki można aktualnie znaleźć nawet w popularnych marketach, jednak warto rozważyć kupno u producenta, lub przedstawiciela zajmującego się sprzedażą maszyn. Zakup od sprawdzonego dostawcy wiąże się ze wsparciem technicznym osób, które swoje doświadczenie zdobywają przez lata współpracy z klientami. Jednocześnie specjalistyczne firmy posiadają szeroką ofertę i są w stanie dobrać maszynę pod potrzeby klienta.
Od czego zacząć?
Maszyny możemy dzielić wg różnych grup. Na rynku dostępne są m.in. przecinarki nożycowe, kolumnowe, tarczowe, a do tego mogą być to przecinarki ręczne, półautomatyczne czy automatyczne, do cięcia pod kątem lub prostego, dedykowane do cięcia materiałów łatwo czy trudno skrawalnych i wiele innych konfiguracji. – Najważniejszą kwestią przy wyborze typu maszyny jest szczegółowe zapoznanie się z potrzebami klienta i charakterystyką danej produkcji. Mając pełen obraz sytuacji możemy dobrać odpowiednią przecinarkę, której parametry będą spełniały oczekiwania klienta. – wyjaśnia Piotr Marszałek, Inżynier Sprzedaży maszyn w firmie SWORD.
Wśród popularnych producentów sprzętu wymienia się firmy japońskie, które są cenione ze względu na niezawodność, prostotę obsługi, a także stosowanie najnowszych technologii w procesie produkcji przecinarek.
Ręczna, półautomatyczna czy automatyczna?
Firmy, które wyspecjalizowały się w produkcji przecinarek, oferują modele ręczne, półautomatyczne, a także automatyczne. Który rodzaj wybrać?
–W każdej firmie, w której występuje cięcie seryjne polecamy taśmowe przecinarki automatyczne. W zależności od potrzeb mamy szeroką gamę możliwości od prostych automatów, w których programujemy konkretną długość każdego podania przez imadło, do przecinarek kolumnowych z zaprogramowanymi parametrami cięcia dostosowanymi do odpowiednich materiałów i stosowanych taśm. Możemy, także pójść o kolejny krok dalej – do opatentowanych rozwiązań cięcia pulsacyjnego przecinarek AMADA, które dodatkowo można połączyć z systemem informatycznym klienta – tłumaczy Sabina Kusaj, Kierownik Działu Sprzedaży Maszyn z firmy SWORD.
Przy cięciu krótkich odcinków i niewielkich średnic można również przemyśleć zakup przecinarki tarczowej do wysokowydajnego cięcia produkcyjnego z magazynem podającym w standardzie. To rozwiązanie znacząco przyspiesza proces obróbki. Zakłady, które nie tną seryjnie zwykle decydują się na taśmowe przecinarki półautomatyczne z wymuszonym hydraulicznie posuwem. Jest to bardzo istotna kwestia przy cięciu materiałów pełnych i grubościennych kształtowników. Do przecięcia drobnych elementów rur i profili można pozwolić sobie na zakup przecinarki ręcznej. W większości takich przecinarek mamy możliwość ciecia pod kątem 600 w prawo, niektóre modele dodatkowo posiadają możliwość ciecia do 450 w lewo.
Nowoczesne narzędzia firmy SWORD będzie można zobaczyć, a także przetestować podczas zbliżającego się wydarzenia branżowego. Firma będzie prezentować przecinarki japońskiej marki AMADA, a także włoskiego producenta F.M.B. Fabbrica Macchine Bergamo. SWORD jest jedynym dystrybutorem tych producentów w Polsce.
ITM INDUSTRY EUROPE to największe i najbardziej znaczące targi przemysłowe w tej części Europy, prezentujące światowe trendy zgodne z ideą Przemysłu 4.0. Targi odbędą się w dniach od 31 maja do 3 czerwca w Poznaniu.