Polska w zimowej odsłonie, czyli gdzie warto pojechać i jak przygotować się do wyjazdu?

Ecoflow
Informacja prasowa

Według badań aż 9 na 10 Polaków organizuje wyjazdy wypoczynkowe w okresie zimowym. Co ciekawe, 60% chętnie podróżuje po kraju. Nic dziwnego. W końcu Polska jest niesamowicie malownicza, różnorodna i ciekawa. Każdy zakątek skrywa coś wyjątkowego, zachwyca pięknymi widokami i wspaniałym klimatem. Gdzie warto wybrać się zimową porą? I co zabrać na taki wyjazd?

Góry – obowiązkowy punkt zimowych wyjazdów

Góry to najpopularniejszy kierunek zimowych podróży. Widok majestatycznych szczytów pokrytych warstwą śniegu zapiera dech w piersiach. Góry to doskonałe miejsce zarówno dla miłośników aktywnych form spędzania wolnego czasu, jak i dla tych, którzy chcą uciec od miejskiego zgiełku, by delektować się ciszą i spokojem.

Ciekawym kierunkiem jest Beskid Żywiecki, czyli drugie co do wysokości pasmo polskich gór. Jego najwyższym szczytem jest Babia Góra, mierząca 1725 m wysokości. Na Babią Górę prowadzą liczne piesze szlaki turystyczne, z których rozpościerają się niezwykłe widoki. Fani narciarstwa mogą wybrać się na stoki Pilska, wyciągi w Korbielowie oraz stoki Dużego i Małego Rachowca. Spacerowiczom z pewnością do gustu przypadną okolice Zwardonia, z których można podziwiać rozległe przełęcze.

Drugim wyjątkowym kierunkiem są Beskidy. Zima w Beskidach ma w sobie coś niepowtarzalnego. Ośnieżone szczyty i doliny zachwycają nawet najbardziej wymagające osoby. W regionie funkcjonuje kilka stacji narciarskich. Nie brakuje tam też szlaków turystycznych oraz ścieżek edukacyjnych wytyczonych przez leśników. Będąc w Beskidach, warto udać się na wycieczkę przez połoniny, które w okresie zimowym przypominają bezkresną, białą pustynię.

Wyjątkowo pięknie jest także w Górach Izerskich. Jest to stosunkowo niska część pasma Sudetów Zachodnich. Wśród najwyższych szczytów wymienimy Wysoką Kopę (1128 m n.p.m), Stóg Izerski (1105 m n.p.m.) i Smrek (1124 m n.p.m.). Warto wybrać się przede wszystkim na Stóg Izerski, z którego można podziwiać malowniczą panoramę.

Góry można zwiedzić kamperem. Podróżowanie kamperem to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie niezależność i uwielbiają nietypowe atrakcje. Kilkudniowa wycieczka po malowniczej, górskiej okolicy z pewnością dostarczy uczestnikom wyjazdu niezapomnianych przygód. Na zimowe wczasy kamperem warto zabrać przenośną stację ładowania. Przenośna stacja ładowania to niezbędny element wyposażenia kampera. Model River o mocy pojemności 288 Wh naładuje smartfona aż 23 razy. Dzięki temu nie stracimy łączności ze światem podczas zimowych podróży po górskich okolicach – wyjaśnia Daria Ciecior, przedstawiciel marki EcoFlow.

A może nad morze?

Polskie plaże bez wątpienia należą do jednych z najpiękniejszych na świecie. Niestety w sezonie letnim ciężko o ciszę i spokój. Nadmorskie miejscowości od lat należą do jednych z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków. Ci, którzy wolą spokojny relaks z dala od tłumów i miejskiego zgiełku, mogą wybrać się tam zimą. Zima nad morzem ma swój niepowtarzalny urok. Piesze wycieczki po ośnieżonych plażach i podziwianie morza w zimowej odsłonie to idealny sposób na odprężenie i naładowanie baterii. Fani nordic walking czy biegówek mogą skorzystać z licznych tras ulokowanych w okolicy. Nad morzem nie brakuje też stoków narciarskich. Najpopularniejszy znajduje się na Łysej Górze w Sopocie.

Zimowy wyjazd nad morze jest dobry dla zdrowia! Bogate w jod zimowe, nadmorskie powietrze ma niezwykle korzystny wpływ na organizm.

Kraina Tysiąca Jezior pod śnieżną pierzyną

Mazury, zwane Krainą Tysiąca Jezior, co roku przyciągają miliony turystów z najróżniejszych zakątków kraju i zza jego granic. Jeziora otoczone bujną roślinnością zachwycają nawet najbardziej wymagających.

Zimą też warto wybrać się na Mazury. Drzewa i polany pokryte gęstym puchem w zestawieniu ze skutymi lodem taflami jezior tworzą niezwykłe, bajkowe krajobrazy. Mazurska atmosfera sprzyja odprężeniu!

Zimowe Mazury to doskonałe miejsce dla fanów narciarstwa biegowego – w okolicy jest mnóstwo pięknie położonych tras. Miłośnicy szusowania na nartach mogą skorzystać ze stoków w ośrodkach Góra 4 Wiatrów i Piękna Góra. Świetną formą aktywności dla odważnych jest morsowanie w mazurskich jeziorach. Najmłodszych można zabrać na wycieczkę po lesie w poszukiwaniu dzikich zwierząt lub na spacer brzegiem zamarzniętego jeziora.

Bezpiecznie i komfortowo, czyli jak przygotować się na zimowy wyjazd?

Na zimową wyprawę trzeba zabrać zapas ciepłych ubrań – zwłaszcza jeśli planujemy piesze wycieczki po ośnieżonej okolicy. W bagażu nie może zabraknąć bielizny termicznej, która jednocześnie odprowadza wilgoć i zatrzymuje ciepło, polarowej bluzy, stanowiącej warstwę izolacyjną, a także grubej kurtki i porządnych spodni, czyli elementów, które ochronią nas przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Dopełnieniem wyjazdowej garderoby powinny być nieprzemakalne buty, czapka, szalik lub komin i rękawiczki. Przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne z filrem UV.

Jeśli wybieramy się w góry, powinniśmy dodatkowo spakować:

  • raczki lub raki oraz czekan (ewentualnie kijki trekkingowe),
  • latarkę (najlepiej czołową),
  • termos i energetyczne przekąski,
  • zestaw lawinowy (z detektorem, łopatą i sondą),
  • mapę szlaków turystycznych,
  • apteczkę z produktami pierwszej pomocy (tj. plastry, opatrunki jałowe, bandaże, woda utleniona, folia termiczna itd.).

Podczas zimowego wyjazdu może przydać się lodówka turystyczna. Nie można też zapomnieć o ładowarkach do telefonu, laptopa i innych podstawowych sprzętów. Warto zabrać ze sobą również przenośną stację ładowania, która będzie stanowić awaryjne źródło zasilania. Stacja Delta Mini o pojemności 882 Wh doskonale sprawdza się podczas podróży czy campingu. Może zasilać małą lodówkę przez 12 godzin, patelnię elektryczną przez ok. 40 minut czy głośnik przez 30 godzin. Pojemność stacji wystarcza do tego, żeby 62 razy naładować telefon lub 17 razy drona – tłumaczy ekspert z EcoFlow. – Inwestycja w przenośną stację ładowania to inwestycja w komfort i bezpieczeństwo!

Kopiuj tekst Załączniki