Deprecated: Implicit conversion from float 11.5 to int loses precision in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 85

Deprecated: Implicit conversion from float 11.5 to int loses precision in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 87
Przemysł 4.0 poszukuje developerów. Programiści i testerzy coraz bardziej potrzebni w projektach high tech – Commplace – biuro prasowe

Przemysł 4.0 poszukuje developerów. Programiści i testerzy coraz bardziej potrzebni w projektach high tech

FITECH
Informacja prasowa

Rośnie zapotrzebowanie na programistów w sektorze przemysłu 4.0. Praca przy projektach związanych z automatyzacją, robotyzacją czy internetem rzeczy to dla developerów szansa na zdobycie unikalnych kompetencji przyszłości.

Przemysł 4.0 (industry 4.0) to już nie tylko koncepcja odwołująca się do nowego etapu rewolucji przemysłowej, ale prężnie rozwijający się sektor gospodarki. Jego wartość w 2020 r. wyceniana była na blisko 102 miliardy dolarów w skali świata, w 2028 r. ma wzrosnąć do ponad 337 miliardów USD – tak wynika z prognoz agencji badawczej Fortune Business Insights. Przemysł 4.0 obejmuje szerokie spektrum innowacyjnych rozwiązań z zakresu automatyzacji, przetwarzania danych w chmurze czy internetu rzeczy (IoT). Mają one na celu usprawnienie, a de facto autonomizację procesów produkcyjnych, która przełoży się na ograniczenie kosztów, bardziej racjonalną gospodarkę zasobami i uwolnienie potencjału ludzkiego do bardziej kreatywnych zadań.

Szybki rozwój przemysłu 4.0 przekłada się na wzrost zapotrzebowania na developerów

Szybki rozwój tego sektora przyczynia się do wzrostu zapotrzebowania nie tylko na inżynierów produkcji, ale również twórców oprogramowania. Sygnały dotyczące tej dynamiki napływają z całego świata, w tym z Polski. – Od pewnego czasu obserwujemy duży wzrost zapotrzebowania na usługi programistyczne ze strony naszych klientów. Choć działamy przede wszystkim w obszarze high tech i tworzymy zaawansowane maszyny przemysłowe, to jednak wiele realizowanych przez nas projektów wymaga również dedykowanych rozwiązań software’owych – mówi Marek Madej, Dyrektor IT FITECH, małopolskiej spółce specjalizującej się w automatyzacji i robotyzacji procesów przemysłowych.

Oprogramowanie dla przemysłu 4.0, internetu rzeczy i autonomicznego transportu

FITECH ma na swoim koncie szereg realizacji dla klientów z branży elektronicznej, automotive, oświetleniowej czy medycznej. – Wiele naszych projektów to rozwiązania o charakterze innowacyjnym, odpowiadającym na unikalne potrzeby naszych klientów. Z reguły są to również systemy tworzone z myślą o wieloletnim wykorzystaniu produkcyjnym, dlatego muszą być oparte na solidnie przemyślanej architekturze – mówi Marek Madej.

Wiele technologii tworzonych przez firmę wpisuje się w obszary przemysłu 4.0, internetu rzeczy (IoT) czy autonomicznego transportu. To dziedziny o ogromnym potencjale wzrostu. Developerzy chętnie szukają w nich zatrudnienia, ponieważ doświadczenie zdobyte w tych sektorach jest cennym walorem na rynku pracy. W swoim software’owym portfolio FITECH ma m.in. system do autonomicznego transportu w halach produkcyjnych, zaprojektowany w architekturze mikroserwisów system do zarządzania produkcją czy oparte na algorytmach AI oprogramowanie do kontroli wizyjnej.

– Oferujemy programistom duże możliwości rozwoju w atrakcyjnych obszarach technologicznych. Od kandydatów oczekujemy określonego przygotowania, ale też pomagamy młodym talentom w poszerzaniu swoich kompetencji czy nawet przekwalifikowaniu. Przykładowo osoby wyspecjalizowane w backendzie mogą u nas spróbować swoich sił jako frontendowcy – mówi Madej.

Pracę znajdą inżynierowie i testerzy oprogramowania oraz Scrum masterzy

Firma poszukuje przede wszystkim doświadczonych inżynierów oprogramowania, ale także wykwalifikowanych testerów. Pracę w FITECH znajdą również Scrum masterzy i specjaliści od dokumentacji technicznej. Mile widziane są osoby z doświadczeniem w tworzeniu aplikacji na użytek przemysłowy, jednak nie jest to warunek kluczowy. Większą rolę odgrywa poziom kompetencji programistycznych i zdolność myślenia koncepcyjnego. Firma deklaruje jednak chęć wsparcia w rozwoju kandydatów o słabszym przygotowaniu, którzy wykazują odpowiedni potencjał i są zorientowani na długoterminową współpracę.

Java, .NET, Angular – technologie stosowane w dziale software’owym FITECH

Projekty software’owe FITECH realizowane są przede wszystkim w technologiach na bazie Java. Mile widziana jest zatem znajomość tego języka oraz jego platform i frameworków, takich jak Vue, Spring czy Spring Boot. Firma korzysta również z technologii microsoftowych, m.in. .NET i .NET Core, a także Google’owego Angulara. Kreacje FITECH obejmują zarówno duże systemy o zaawansowanym backendzie, jak i „lżejsze” aplikacje webowe oraz mobilne (na iOS i Androida). Większość projektów realizowanych jest w metodyce Scrum.

Płaska struktura organizacyjna, dynamiczna wymiana wiedzy i współpraca zdalna

Poza hightechowym profilem działalności dział programistyczny FITECH wyróżnia się również specyfiką organizacji pracy. Firma unika korporacyjnych standardów i stawia na spłaszczoną strukturę oraz elastyczne formy współpracy. Zespoły tworzone są często na potrzeby konkretnych projektów, co zapewnia pracownikom możliwość zdobywania nowych doświadczeń, poszerzania kompetencji i zwiększa wymianę wiedzy między twórcami oprogramowania.

Choć współpraca przebiega głównie w trybie zdalnym, w przypadku niektórych projektów programiści mają możliwość wizyt u klienta i weryfikacji swoich dokonań w ich docelowym środowisku przemysłowym. Pozwala to na lepsze zrozumienie kontekstu i praktycznego zastosowania tworzonych rozwiązań oraz dodatkowe wzbogacenie swoich kompetencji.

Kopiuj tekst Załączniki